Tým solárních fyziků vedený Laurentem Gizonem z Max Planck Institute v Německu v nové studii popisuje objev nových globálních vln na Slunci. Projevují se na povrchu hvězdy jako vířivé pohyby s rychlostí kolem pouhých 5 kilometrů za hodinu. Perioda těchto pohybů je srovnatelná s 27denní rotací Slunce. Pro svůj výzkum vědci použili data za 10 let pozorování solární sondy SDO.
Tým vědců z Max Planck Institute for Solar System Research a z University of Göttingen objevil vířivé Rossbyho vlny na Slunci. Tyto vlny se šíří proti směru rotace naší hvězdy a jsou nejintenzivnější na jejím rovníku. O jejich existenci na Slunci vědci spekulovali po desítky let, objevují se totiž v každém rotujícím tělese s tekutinami. Nyní byl jejich výskyt na Slunci definitivně potvrzen, výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Astronomy.
Vědci z Queen’s University Belfast vedli mezinárodní tým, kterému se podařilo vysvětlit, jakým způsobem mohou magnetické vlny zahřívat atmosféru naší hvězdy, a tím také pohánět sluneční větry. Už dlouho se předpokládalo, že tyto vlny by mohly hrát důležitou roli pro udržování extrémně vysokých teplot na Slunci, nikomu se však doposud nepodařilo tuto teorii prokázat. Výsledky nového výzkumu byly publikovány ve vědeckém magazínu Nature Physics.
Prvního května došlo na Slunci k masivní erupci, která vedla k výronu koronální hmoty (coronal mass ejection, CME). Její průběh zachytily hned tři různé vesmírné observatoře, jejichž záznamy poskytují komplexní pohled na celou událost. Na začátku následujícího videa můžete vidět erupci zblízka, z oblasti blízké sluneční koroně, kde vznikla, jak ji zachytila v ultrafialovém záření družice Solar Dynamics Observatory (SDO). Jak ale ukáže zbytek montáže, pohled zblízka neříká vše, protože erupce dosahuje mnohem větších rozměrů.
Vesmírné solární observatoři Solar Dynamics Observatory (SDO) se 30 ledna podařilo svými teleskopy zachytit průběh masivní CME (coronal mass ejection, výron koronální hmoty). Video bylo seskládáno z obrázků snímaných každých 30 sekund.
NASA zveřejnila první snímky Venuše přibližující se slunečnímu kotouči, které pořídila solární observatoř SDO, už pár minut po půlnoci. Během ranních hodin se postupně na internetu začaly objevovat další a další. Teď už je po přechodu a my Vám přinášíme dva snímky pořízené sondou SDO (Solar Dynamics Observatory), jeden byl pořízen těsně před začátkem úkazu a druhý těsně před jeho skončením.
Mezi snímky Slunce, které pořídila vesmírná solární observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory), objevil astronom Neil Sheeley zvláštní jev, který doposud jinde neviděl. Šlo o tzv. koronální buňky (coronal cells), oblasti ve sluneční atmosféře (korona) s jasným středem a tmavými okraji.
Vesmírná sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) má za úkol pozorovat Slunce v různých vlnových délkách elektromagnetického spektra. 21. února se jí ale do zorného pole dostal na chvilku Měsíc a sonda tak zažila zatmění Slunce přímo ve vesmíru. Zatmění trvalo asi dvě hodiny a na tomto videu je Slunce pozorováno v ultrafialovém záření.
Kometa se jmenovala C/2011 N3 a byla objevena loni v červnu, pouhé dva dny před jejím zánikem ve sluneční atmosféře. V tu chvíli pozorovalo kometu dvě vesmírné solární observatoře SOHO a SDO, které tak zprostředkovaly první přímé pozorování rozpadu komety nenávratně zachycené gravitací naší hvězdy.
Sluneční skvrna označovaná astronomy jako sunspot 1302 v sobotu vychrlila sluneční erupci nejsilnější třídy X. Naštěstí není skrvna v takové pozici, aby ovlivnila dění na Zemi, není tedy třeba se obávat problémů se satelitní komunikací nebo výpadků elektřiny, prozatím.