Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
SPHEREx

SPHEREx
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Oběžná dráha
Začátekmission icon 1. 4. 2025
StatusPlánovaná
Americká mise SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 1. 4. 2025. Jejím cílem je Oběžná dráha.
Vesmírný teleskop SPHEREx bude snímat celou hvězdnou oblohu každých 6 měsíců po dobu alespoň 2 let. Zachycené světlo zaznamená v několika vlnových délkách blízkého infračerveného světla. Mise má tři hlavní vědecké cíle:
  • Mapování pozic a pohybu miliard galaxií napříč vesmírem. Vědci doufají, že rozložení a pohyb galaxií by jim mohl napovědět více o momentech krátce po velkém třesku - období inflace.
  • Dalším cílem je zkoumání galaxií a jejich zrodu, včetně prvních galaxií, které vznikly po Velkém třesku.
  • Třetím hlavním cílem mise je zkoumání nově zrozených hvězd a složení jejich bezprostředního okolí. Přítomnost organických nebo vodních molekul by mohla znamenat podmínky vhodné pro vznik života.
Aktuální zprávy z kategorie SPHEREx

Mise teleskopu SPHEREx, který bude mapovat galaxie ve vesmíru, pokročila do další fáze

Obrázek k článku:

Nový vesmírný teleskop SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) pokročil do další fáze vývoje. Mise, která bude mít za úkol mapovat celou oblohu každého půl roku, má začít nejdřív v dubnu 2025. Po loňském schválení předběžného designu sondy byl nyní schválen design finální. Teď je na řadě vývoj a výroba jednotlivých komponent teleskopu.

Teleskop SPHEREx vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9

Obrázek k článku:

NASA oznámila výběr rakety, která vynese na oběžnou dráhu vesmírný teleskop SPHEREx. Zařízení do vesmíru dopraví raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Start mise je plánován mezi červnem 2024 a dubnem 2025.