do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Je Mars geologicky aktivní planeta?

Největší sopka Sluneční soustavy Olympus Mons na Marsu spí, je neaktivní po celou dobu, co jej lidé svými dalekohledy pozorují. Ani jinde na Marsu nejsou sopky aktivní. Alespoň jsme o nich nevíme. Mars je oficiálně mrtvá planeta, nejsou na ní známky organického života ani geologické aktivity, její magnetické pole velmi slabé. Může Mars přímo před očima našich kamer s ultravysokým rozlišením skrývat tak velké tajemství jako je geologická aktivita?



Nové záběry kamer orbitální sondy Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) ukazují stále podivnější geologické útvary, které dávají vzniknout stále novým otázkám. High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) je kamera, která snímá povrch planety ve vysokém rozlišení a na výsledných obrázcích lze rozpoznat i menší geologické útvary. 

Nedávno tak byly na povrchu Marsu objeveny zvláštní díry geologického původu, ze kterých zdá se uniká horký vzduch. Podle zbarvení okolí útvarů na obrázku s sebou horké plyny z nitra planety vynáší na povrch drobné tmavé částečky, které jsou potom rozfoukány větry v řídké atmosféře planety (obrázky vpravo). 

Na snímcích Marsu, které NASA zpracovává, se objevují také další zajímavé útvary. Jedněmi z takových jsou objekty, které připomínají bahenní vulkány jak je známe z etnicky aktivních míst na Zemi, například na Islandu. Bahenní vulkán je ve skutečnosti velká louže směsi horkého bahna, plynů a kamennů tlačené z hloubi planety k povrchu.

Existence horkého jádra Marsu by znamenala, že planeta je stále aktivní a mohla by mít rozžhavené jádro. Od něj už není daleko k aktivním sopkám, geologické aktivitě a existenci podmínek vhodných pro život.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit