do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop Kepler našel doposud nejmenší exoplanetu

Planeta pojmenovaná Kepler-10b má velikost 1,4 násobku velikosti Země a jde o nejmenší planetu objevenou za hranicemi Sluneční soustavy. Kepler používá techniku sledování zářivosti mateřské hvězdy, která se snižuje při průchodu planety mezi její hvězdou a objektivem teleskopu. Sonda sbírá data od května roku 2010 a neustále porovnává zářivost sledovaných hvězd, Kepler-10b je její první objevená expolaneta. "Všechny schopnosti sondy Kepler přispěly k prvním důkazům o existenci skalnaté planety obíhající hvězdu jinou než je naše Slunce." Řekla Natalie Batalha, členka týmu v centru výzkumu Ames v Kalifornii, která je také hlavním autorem studie, kterou bude publikovat magazín Astrophysical Journal.



Kepler-10b krouží kolem své mateřské hvězdy Kepler-10 velmi blízko, asi 20x blíže než je planeta Merkur vzdálená od Slunce. Vzdálenost planety od hvězdy je měřena podle prodlevy mezi jednotlivými průchody kolem hvězdy. Jeden rok na planetě trvá pouhých 0,84 zemského dne.

Nově objevená planeta se nachází mimo tzv "habitable zone" hvězdy Kepler-10, pohybuje se tedy v oblasti, kde voda neudrží kapalný stav a život bychom tam zřejmě hledali marně. Objev je však příslibem do budoucna, protože mise vesmírné sondy Kepler je teprve na začátku a na ty skutečně zajímavé objevy se zřejmě můžeme teprve těšit.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit