do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Mysteriózní polární hexagon planety Saturn

Věda, a astronomie především, byla vždy z velké části o tom, že máte nějaký jev a vědeckým bádáním a experimenty se snažíte přijít na jeho podstatu, co jej způsobuje, jaké procesy jej provází. Velké množství jevů už chápeme a důvěrně známe, ještě více toho ale nevíme. Z podstaty vesmíru známe pouhý nepatrný zlomek, můžeme vlastně říct, že nevíme skoro nic. Zářivým příkladem je úkaz na severním pólu planety Saturn.



V roce 1980 a 1981 proletěly systémem Saturnu dvě vesmírné sondy Voyager a na svých fotografiích poprvé zblízka zachytily dechberoucí prstence planety, její měsíce a velmi neočekávaný jev na samotné planetě Saturn. Na jejím severním pólu se totiž nachází téměř pravidelný šestiúhelník. Je obrovský, má 25 tisíc kilometrů napříč, planeta Země by se do něj vešla několikrát. K překvapení vědců našla po více jak 20ti letech v podstatě nezměněný hexagon také sonda Cassini.

Z měření a fotografování tří vesmírných sond toho stále nevíme dostatek, abychom mohli s přesností říct, co vlastně šestiúhelník na Saturnu je. Ze snímků sondy Cassini víme, že se nejedná o povrchový jev, ale že zasahuje až 100 kilometrů od horní vrstvy atmosféry do hlubin Saturnu. Uvnitř šestiúhelníku se vyskytují menší mraky, které krouží kolem severního pólu jako auta na závodní dráze.

V průběhu tří dekád, co se o úkazu ví, se objevilo několik teorií, co by jej mohlo způsobovat. Dříve se uvažovalo o spojitosti se severní polární září planety, která se vyskytuje přímo nad úkazem, hloubka fenoménu to ale podle vědců z NASA vylučuje. Z podobných důvodů zamítají i hypotézu, že by za zformováním šestiúhelníku mohly být rádiové emise z planety Saturn. Nejblíže se s vysvětlením fenoménu zatím dostali v roce 2010 výzkumníci na Oxfordské univerzitě, kterým se v experimentu podařilo dosáhnout obdobného tvaru. V jejich modelu použili válec s vodou na rotujícím podkladu a v něm vytvořili několik proudů, v závislosti na rychlosti vnitřních proudů dostali pravidelné mnohoúhelníky, od trojúhelníku až po ovál. Ve skutečnosti jde o poměrně známý jev, který se někdy vyskytuje v hurikánech v Zemské atmosféře.

Je to ale dostačující vysvětlení? Dají se vůbec procesy v atmosféře Saturnu a Země srovnávat? Tak jako s mnohými dalšími nevysvětlenými vesmírnými fenomény, i u saturnova šestiúhelníku máme pouze fotografie a měření vesmírných sond a z nich je třeba vysvětlit podstatu jevu. Běžný postup vědců je najít něco podobného, co důvěrně známe ze Země, a pokusit se o aplikaci na neznámý fenomén. Otázkou ale zůstává, jestli toho o Saturnu víme tolik, abychom mohli říct, že hexagon je způsoben podobnými procesy jako jsou ty, které vytvářely obrazce vědcům z oxfordu v rotujícím válci s vodou.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit