ESA a Roskosmos připravují společnou první cestu lidí na Mars, nový závod začíná

21. 8. 2011
Mars ESA Roskosmos Cesta lidí na Mars

Na tiskové konferenci na letecké show nedaleko Moskvy prohlásil ve středu ředitel Evropské vesmírné agentury, Jean-Jacques Dordain, že ESA společně s ruskou vesmírnou agenturou Roskomsos budou společně pracovat na první pilotované misi na Mars.

Mars

Mars rudá planetaBohužel nic víc se neodhodlaly špičky evropského ani ruského vesmírného průmyslu zveřejnit. Nevíme tedy ani konkrétní rok mise, ani čím, která strana přispěje, nebo kolik to bude stát. Je zřejmé, že ESA s ruskou stranou zatím stále jedná na konkrétních podmínkách, nicméně snaha obou stran spojit své síly při první cestě lidí na Mars je zřejmá.

ESA už s ruskou vesmírnou agenturou spolupracuje na několika misích, například v rámci projektu Mars500, který simuluje let šestičlenné posádky právě k rudé planetě. Členy této posádky jsou tři Rusové, dva Evropané a jeden Číňan. Simulovaná mise měla trvat 520 dní a blíží se ke svému konci.

Kromě ruské a evropské vesmírné agentury se na Mars chystá také NASA a zřejmě i Čína, i když okolo vesmírného programu Číny je spousta neznámých. Možná největším konkurentem v novodobém vesmírném závodu je ale soukromá společnost SpaceX, která na rozdíl od Číny neskrývá snahu na Mars létat se svou vesmírnou lodí Dragon.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Cesta lidí na Mars

Americký prezident dal NASA za úkol přistát na Měsíci a pokračovat dál do sluneční soustavy

12. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Americký prezident dal NASA za úkol přistát na Měsíci a pokračovat dál do sluneční soustavyAmerický prezident Donald Trump podepsal v pondělí dekret, kterým dává NASA za úkol zaměřit se opět na cesty na Měsíc a dál do vesmíru. Tentokrát však nejde o pouhou návštěvu Měsíce, jako tomu bylo před 45 lety, kdy na Měsíc vstoupil poslední člověk, ale USA tam mají zůstat, tedy vybudovat stálou přítomnost. Zároveň nemá jít o poslední cíl, ale pouze o vstupní bránu do sluneční soustavy, ve stejném dekretu dostává NASA za úkol dostat lidi až na Mars.

celý článek

NASA zvažuje nukleární pohon pro vesmírnou loď, která má letět k Marsu

24. 8. 2017 (novější než zobrazený článek)

NASA zvažuje nukleární pohon pro vesmírnou loď, která má letět k MarsuAmerická vesmírná agentura NASA zkoumá možnosti jak dopravit náklad a posádku k Marsu při budoucích misích. Aktuální pohony vesmírných lodí mají jen omezené možnosti a cesta je dlouhá, je tedy na místě uvažovat o nových způsobech, nových možnostech. Jednou z takových možností je nukleární pohon, který by byl úspornější než chemické motory a výkonnější než motory iontové. Agentura tak spojila síly se společností BWX Technologies (BWXT) a jejich společným cílem je vyvinout zcela nové nukleární reaktory, které by poháněly vesmírné lodi cestující k Marsu.

celý článek

Mezinárodní skupina vesmírných agentur vydala aktualizovaný plán průzkumu vesmíru

23. 8. 2013 (novější než zobrazený článek)

Mezinárodní skupina vesmírných agentur vydala aktualizovaný plán průzkumu vesmíruSkupina ISECG (International Space Exploration Coordination Group) vydala 20. srpna aktualizaci své strategie Global Exploration Roadmap (GER), která si klade za cíl vytyčit milníky pro průzkum vesmíru, který by měl být završen přistáním lidské posádky na povrchu Marsu. Hlavním důvodem k aktualizovanému vydání této cestovní mapy má být zapracování plánů národních agentur, které se objevily od posledního vydání strategie v roce 2011.

celý článek

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na Mars

12. 5. 2013 (novější než zobrazený článek)

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na MarsZa pouhé dva týdny se přihlásilo 78 tisíc zájemců o projekt kolonizace Marsu, který vyhlásila holandská společnost Mars One. V rámci tohoto projektu by měla v roce 2022 začít výstavba trvalé kolonie na rudé planetě, jejíž obyvatelé se stanou na trvalo marťany. Část financí pro tento projekt hodlá Mars One získat prostřednictvím reality show, která bude celý projekt provázet. Do konce srpna, kdy končí přihlašovací fáze, očekává společnost Mars One až půl milionu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars.

celý článek

NASA vyvíjí novou laboratoř pro ISS, kde bude pěstovat rostliny

19. 2. 2013 (novější než zobrazený článek)

NASA vyvíjí novou laboratoř pro ISS, kde bude pěstovat rostlinyInženýři v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě pracují na projektu, který brzy oživí Mezinárodní vesmírnou stanici, a to doslova. Vyvíjí velkou komoru, ve které budou dlouhodobě pěstovat rostliny a zkoumat vliv mikrogravitace na jejich růst a vývoj. Výsledky výzkumu potom budou uplatněny třeba pro cestu na Mars, nebo jakoukoliv podobnou dlouhodobou vesmírnou misi.

celý článek

NASA chce postavit vesmírnou stanici za oběžnou drahou Měsíce, ale možná také ne

30. 9. 2012 (novější než zobrazený článek)

NASA chce postavit vesmírnou stanici za oběžnou drahou Měsíce, ale možná také neNa internetu i v dalších médiích se objevily zprávy o plánech NASA na vybudování vesmírné stanice Gateway v Lagrangeově bodu 2 systému Země - Měsíc. Šlo by o základnu, ze které by probíhal průzkum odvrácené strany Měsíce, přilehlých planetek a v neposlední řadě také startovací místo pro první pilotovanou misi na Mars. Jde o téma, kterého se média s radostí chytla, je však třeba tyto naděje krásné budoucnosti ve vesmíru trošku přibrzdit, a to z prostého důvodu - nejsou peníze.

celý článek

Komise vybrala šest členů posádky, kteří si na Havaji vyzkouší stravu při letu na Mars

10. 7. 2012 (novější než zobrazený článek)

Z více než 700 přihlášek vybrala porota na University of Hawaii šest jedinců, kteří se zúčastní simulované mise na Mars HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation). Začátkem příštího roku se tým přesune do opuštěné oblasti lávových polí na Havaji, kde budou po 4 měsíce simulovat cestu na rudou planetu. Hlavním cílem mise HI-SEAS je otestovat stravování posádky, vedlejší úkol potom bude mít každý z členů posádky jiný.