Íránský pokus vyslat do vesmíru opici skončil nezdarem

13. 10. 2011
Írán Rakety

Náměstek íránského ministra pro vědu Mohammad Mehdinejad-Nouri oznámil veřejnosti, že mise, jejímž cílem bylo vyslat živou opici do výšky 120 kilometrů, skončila neúspěchem. Informací o íránském vesmírném programu je velmi málo a o nezdařeném startu rakety Kavoshgar-5 se živým šimpanzem se veřejnost dozvídá až měsíc poté. Raketa Kavoshgar-5 byla do vesmíru vyslána v měsíci Shahrivar (23. srpen - 22. září), o misi však nebylo informováno, protože několik z jejích cílů nebylo splněno.Podle náměstka Mehdinejad-Nouri je vyslání živého zvířete do vesmíru strategickou a prioritní misí pro íránský vesmírný program. 3. října ale Írán oznámil, že definitivně odkládá vyslání dalšího zvířete do vesmíru. Podle Hamid Fazeliho, ředitelé íránské vesmírné agentury (ISA) na takovou misi ještě není íránská vesmírná agentura připravena a datum dalšího testu bude zveřejněno, až na to budou íránští inženýři připraveni.

Vyslání živé opice na 20 minut trvající suborbitální let ve výšce 120 kilometrů je jedním z kroků íránského vesmírného programu. Konečným cílem tohoto programu je vyslání astronautů na oběžnou dráhu v roce 2020.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Írán

Írán vystřelil raketu s opicí na hranici vesmíru

3. 2. 2013 (novější než zobrazený článek)

Írán v pondělí oznámil, že se jeho vědcům podařilo vystřelit do vesmíru raketu Pishgam se živou opicí na palubě. Malá šedá opička byla přivázána k sedadlu a během krátkého suborbitálního letu dosáhla výšky 120 kilometrů, poté se opět snesla k zemi.

celý článek

Americké banky už týden odráží cyberútoky od neznámého původce

30. 9. 2012 (novější než zobrazený článek)

Americké banky už týden odráží cyberútoky od neznámého původceNejméně šest významných bankovních institucí v USA se stalo terčem útoku přes internet, mezi zasažené banky patří Bank of America, JPMorgan Chase, nebo Citigroup. Útoky mají podoby "denial of service", kdy jsou servery, na kterých běží webové schránky uměle zahlceny a běžní uživatelé pak mohou mít problém se k nim dostat. Kdo je za útoky zodpovědný zatím není zřejmé.

celý článek

Írán plánuje vystavět komplex pro vysílání větších satelitů do vesmíru

16. 2. 2012 (novější než zobrazený článek)

Íránská vládní média minulý pátek oznámila, že země plánuje výstavbu většího zařízení pro starty raket do vesmíru. Nová raketová základna umožní vysílání až tunových družic na oběžnou dráhu. Írán proniká do vesmíru postupně od roku 2009, začátkem února vypustil asi 50 kilogramový satelit Navid.

Tehrán vypustil do vesmíru už třetí íránský satelit

8. 2. 2012 (novější než zobrazený článek)

Družice Navid váží pouhých 50 kilogramů a bude obíhat Zemi ve výšce mezi 250 a 370 kilometry. Podle íránské vesmírné agentury bude Navid posílat zpátky na Zem obrázky přes několik stanic rozmístěných po Íránu, z oběžné dráhy má Íránu pomáhat s meteorologií, managementem přírodních katastrof nebo měření teplot a vlhkosti. Od roku 2009 jde o třetí úspěšně vypuštěnou íránskou družici.

Írán předvedl v rámci svých válečných her doposud ukrytá podzemní raketová sila

29. 6. 2011

Podle státní íránské televize slouží sila pro rakety středního a dlouhého doletu, schopné zasáhnout jak Izrael, tak americké základny v oblasti středního východu. Rakety v silech jsou permanentně ve vertikální pozici a jsou neustále připraveny zasáhnout cíl. Írán tato sila odhalil v pondělí na začátku válečných her nazvaných Velký prorok 6 (The Great Prophet 6), při těchto "hrách" budou testovány například raket Sajjil s doletem až 2500 kilometrů.

celý článek

Írán vyslal na oběžnou dráhu modul, který má v budoucnu vynést do vesmíru opici

19. 3. 2011

Íránská státní tisková agentura citovala 15. března prezidentskou kancelář v oznámení o startu rakety Kavoshgar-4 s vesmírnou kapslí do výšky 120 kilometrů. Šlo o testovací let, během kterého technici zkoušeli kapsli, která by měla v budoucnu vynést na oběžnou dráhu živou opici.

celý článek

Írán plánuje vypustit v příštím roce několik vlastních satelitů

9. 2. 2011

Mladý hráč mezi státy, které mají kapacitu vyvinout a vynést do vesmíru vlastní družice má smělé plány a hodlá pokračovat ve vývoji svého vesmírného průmyslu. Íránský prezident Ahmanídežád řekl médiím, že "očekává vypuštění spousty nových družic v příštím roce" (íránský nový rok začíná 20 března), prohlásil to při příležitosti blížícího se výročí íránské islámské revoluce 11.února. Írán momentálně nemá žádný funkční satelit na oběžné dráze, ale podle ministra obrany Ahmada Vahidiho plánuje do konce tohoto íránského roku vypustit družice Fajr a Rasad-1. První satelit vyslala muslimská země do vesmíru v roce 2009. Podle prezidenta Ahmanídežáda plánuje Írán vyslat do vesmíru Íránce do roku 2020.