Vědcům v Anglii se podařilo dekódovat genom posledního velkého lidoopa

15. 3. 2012
Genetika Život Lidská civilizace Evoluce

Výzkumníkům z univerzity v Cambridge se podařilo dekódovat genom gorily, čímž završili genetickou analýzu všech dnes na Zemi žijících hominidů. Geny lidí, orangutanů a šimpanzů už byly dešifrovány v dřívějších letech.Teď se vědci připravují na porovnání všech genomů a hledání rozdílů mezi nimi, které by mohly vysvětlit, proč se u lidí vyvinula inteligence, řeč a následně i kultura nebo věda. Předběžné výsledky potvrzují, že šimpanzi jsou skutečně našimi nejbližšími příbuznými, sdílejí s námi 99 % DNA, gorily jsou s 98 % druhé a orangutani s 97 % třetí.

Díky těmto informacím mohou vědci odhadnout jak se celá tato větev lidoopů vyvíjela. Předkové lidí se od orangutanů distancovali před asi 14 miliony let, 4 miliony let na to se oddělily také gorily a teprve před 6 miliony let se oddělil vývoj šimpanzů a budoucího homo sapiens.

Přesto mají současní lidé společné některé geny pouze s gorilami a šimpanzům například chybí, díky tomu máme s gorilami třeba lepší sluch. Celkem 15 % lidského genomu má blíže ke gorilám než k šimpanzům. "Mezi naše největší nálezy nepatří jen souhrn rozdílů mezi těmito živočišnými druhy, ale také několik podobností, které se vyvíjely paralelně" řekl Chris Tyler-Smith, který se na výzkumu také podílel.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Genetika

Geneticky modifikovanému broukovi narostlo třetí fungující oko

17. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Geneticky modifikovanému broukovi narostlo třetí fungující okoVědcům z University of Indiana se podařilo zmanipulovat geny brouka z čeledi vrubounovitých tak, aby mu narostlo třetí, a navíc fungující oko, které je napojené na nervový systém. Jedná se o výsledek pokračování předchozího výzkumu, kdy deaktivací genů zodpovědných za vývoj hlavy brouka došlo ke narození brouků s více očima. Nová studie publikovaná v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences 24. října přichází se zjištěním, že nově vyvinuté orgány mají komplexní vnitřní strukturu a nervové propojení s mozkem, podle vědců mohou nové orgány brouci používat a fungují.

celý článek

Vědcům se podařilo aktivací starých genů vytvořit mravence supervojáka s obří hlavou

14. 1. 2012

Vědcům se podařilo aktivací starých genů vytvořit mravence supervojáka s obří hlavouNa Zemi existuje přes tisícovku mravenčích druhů spadajících do skupiny Pheidole genus, většina mravenců patřící do této skupiny je součástí buď vojenské nebo dělnické kasty. V osmi druzích této skupiny existuje ještě další kasta, tou jsou supervojáci, kteří brání mravence a mraveniště své kolonie před predátory. Vědcům se nyní podařilo vytvořit aktivací již nepoužívaných genů vytvořit supervojáky i u ostatních druhů.

celý článek