do not follow here
Venuše < LIVING fUTURE

Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole Venuše

Venuše, na rozdíl od Země nebo Jupiteru, nedisponuje globálním magnetickým polom, které planetu chrání před slunečními větry. Horní vrstvy husté atmosféry Venuše však dokáží zpomalovat odrážet některé částice, čímž vytváří slabou indukovanou magnetosféru. Vědci teď poprvé objevili důkaz, že se i na Venuši v tomto zmenšeném magnetickém poli objevují tzv. magnetická přepojení, doposud pozorovaná pouze u Merkuru, Země, Jupiteru a Saturnu.



Mezinárodní vědecký tým vedený Tielong Zhangem (IWF, Graz, Austria) objevil v datech posbíraných evropskou orbitální sondou Venus Express evidenci, která naznačuje vzniku plazmoidů v magnetickém ocasu Venuše. Plazmoidy vznikají při magnetickém přepojení, kdy se protnou dvě opačné magnetické čáry, které se v bodě dotyku spojí a ze zbytku vzniká magnetická smyčka.

Zkoumaný fenomén sonda zaznamenala v roce 2006, zkoumáním zbytku měření nicméně vědci nalezli další podobná pozorování. Zjistili také, že indukované magnetické pole Venuše je asi desetinové oproti tomu, které obepíná naši planetu. Magnetická přepojení u Země probíhají ve vzdálenosti 10-30 poloměrů planety, u Venuše je to ve vzdálenosti 1,5 poloměru od planety.

Magnetické přepojení v magnetosféře Země

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venuše

tag icon
Další články z kategorie
Venuše
Načítám stránku...
x zrušit