ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

25. 11. 2012
ESA Ariane (raketa) Orion ExoMars

Na summitu v italské Neapoli se minulý týden dohodli ministři členských zemí na budoucím vývoji Evropské vesmírné agentury a dali jí několik významných cílů. Prvním z nich je vývoj nástupce rakety Ariane, který dokáže být konkurenceschopný na trhu s dopravou nákladu do vesmíru. Dalším důležitým cílem pro ESA je podílení se na vývoji nové vesmírné lodi NASA, Orion, pro kterou dodá Evropa technologie použité u nákladní lodi ATV.

Ariane 5 a ATV-3

Ariane 5 a ATV-3 Fotka z 21. března 2012, raketa Ariane 5 je připravena ke startu s atuomatickou nákladní lodí ATV-3 Edoaldo Amaldi. Celkem raketa s palivem a ATV s palivem váží 777 tun, ATV-3 samo o sobě je nejtěžším nákladem, jaký kdy raketa Ariane 5 vynesla do vesmíru.Ariane 5, Ariane 5 ME, Ariane 6
Evropská vlajková raketa Ariane 5 je sice vysoce spolehlivá a vynese poměrně velké množství nákladu na oběžnou dráhu, pomalu ale začíná zaostávat za konkurencí se svou cenou. ESA měla před sebou dvě možnosti představované německým a francouzským přístupem. DLR (německá vesmírná agentura) dlouhodobě prosazuje vývoj Ariane 5 ME (mid-life evolution), která by měla zvládnout vynést více nákladu hlouběji do vesmíru. Naopak francouszká vesmírná agentura CNES prosazuje vývoj Ariane 6, menší levné rakety s nižší nosností, za to výraznější schopností se prosadit na globálním trhu oproti konkurenci. ESA nakonec rozhodla šalamounsky a oba projekty budou nadále pokračovat s tím, že co největší podíl jednotlivých součástí raket bude vyvíjeno společně. Ariane 5 ME bude využívat restartovatelný nový motor Da Vinci, kterým bude vybaven poslední stupeň rakety a který umožní komplexnější operace na oběžné dráze. První let nové rakety by mohl proběhnout už v roce 2017.
Orion servisní modul
Dalším významným rozhodnutím ministerského jednání bylo schválení dalšího podílení se na programu ISS. ESA zatím do programu přispívá zásobováním stanice automatickou nákladní lodí ATV, naplánovány jsou však už pouze dva lety a další využití pro ATV a participace ESA na ISS doposud nebyly jasné. Ministři členských zemí rozhodli, že se evropská vesmírná agentura bude s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion, která bude létat s posádkou do hlubokého vesmíru. Orion bude využívat evropských technologií z ATV pro svůj servisní modul, navigaci a pohon.
Evropská mise na Mars
Potvrzeno bylo také partnerství evropské a ruské vesmírné agentury při misi ExoMars, poté, co NASA od programu odstoupila. Roskosmos dodá rakety proton pro dva starty v letech 2016 a 2018 a bude vyvíjet některá ze zařízení pojízdného roveru a orbitální sondy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie ESA

Evropská mise čtyř družic Cluster už 20 let zkoumá magnetosféru Země

8. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Ve skutečnosti jde o misi Cluster II, protože první čtveřice byla zničena při nevydařeném prvním letu rakety Ariane 5 v roce 1996. Následné starty dvou raket Sojuz v roce 2000 už proběhly podle plánů a družice Cluster mohly začít zkoumat magnetosféru naší planety. Původně měly fungovat dva roky, jejich mise ale byla postupně prodlužována a dnes se počítá s jejich fungováním až do roku 2022.

Evropsko-ruská mise ExoMars se odkládá až na rok 2022

13. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropsko-ruská mise ExoMars se odkládá až na rok 2022Představitelé evropské a ruské vesmírné agentury ve čtvrtek oznámili, že o dva roky posouvají start mise k Marsu. Hlavní příčinou jsou podle vyjádření padáky, které měly na povrch Marsu dopravit rover Rosalind Franklin. Kromě padáků však mají inženýři problémy také s elektronikou a softwarem sondy. Aby bylo zajištěno bezpečné přistání a následné operace na Marsu, bylo rozhodnuto o posunu startu o dva roky.

celý článek

Evropská anténa pro hluboký vesmír poprvé komunikovala se dvěma sondami zároveň

16. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská anténa pro hluboký vesmír poprvé komunikovala se dvěma sondami zároveň30. ledna komunikovala evropská anténa New Norcia v Austrálii se dvěma sondami na oběžné dráze planety Mars. Signály měly různou frekvenci, jeden z nich směřoval k vesmírné sondě Mars Express, druhý k TGO (Trace Gas Orbiter). Tento test prověřil možnosti a flexibilitu evropské sítě, která v budoucnu umožní odesílat a přijímat signály z více sond v hlubokém vesmíru.

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horniny

22. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horninyEvropská vesmírná agentura ESA zprovoznila v holandském městě Noordwijk laboratoř na výrobu kyslíku s měsíčního regolitu. Podobné zařízení by v budoucnosti mohlo vyrábět potřebný kyslík pro kolonii na Měsíci.

celý článek

ESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4

29. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.

Evropský rentgenový teleskop XMM-Newton slaví 20 let ve vesmíru

21. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Evropský rentgenový teleskop XMM-Newton slaví 20 let ve vesmíruV prosinci 1999 vyletěl na oběžnou dráhu na raketě Ariane 5 vesmírný teleskop XMM-Newton na svou původně dvouletou vědeckou misi. Zemi nyní obíhá už 20 let a očekává se, že jeho mise bude dál prodloužena do roku 2022.

ESA podepsala dohodu se společností ClearSpace o odstranění vesmírného odpadu z oběžné dráhy

12. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Mise ClearSpace-1 by měla proběhnout v roce 2025 a jejím cílem bude odstranit z oběžné dráhy část evropské rakety Vega z roku 2013.