Indie následuje NASA, vypustila prototyp nové vesmírné lodi a otestovala novou raketu

19. 12. 2014
Indie Lety do vesmíru Rakety Vesmírné lodě

Krátce po prvním testovacím letu americké lodi Orion, vyzkoušela také indická vesmírná agentura (ISRO) novou hračku pro lety do vesmíru. Konkrétně jde o raketu oficiálně nazvanou Geostationary Satellite Launch Vehicle Mk-III (GSLV III) a její náklad, kapsli pro tři astronauty. Zatím nepilotovaný test proběhl ve čtvrtek, raketa vyletěla z kosmodromu Sriharikota v jižní Indii, krátce poté dopadla kapsle do bengálského zálivu. Podle ISRO byl test rakety i kapsle úspěšný.

GSLV III

GSLV III - Indická raketa Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mk. III (GSLV III).Indie není ve vesmíru žádným nováčkem, její sonda MOM (Mars Orbiter Mission) dorazila před několika měsíci k Marsu. Kousek, který se zatím povedl pouze NASA, ESA a ruskému Roskosmosu. Indie také disponuje vlastním kosmodromem a raketami vlastní výroby. Právě nová raketa GSLV III má Indii zajistit ještě větší autonomii při letech do vesmíru, zejména pro vypouštění extra těžkých nákladů, při kterých musela ISRO doposud spoléhat na zahraniční dodavatele.

Svým výkonem je raketa GSLV III srovnatelná například s americkou raketou Atlas V nebo Falcon 9. V porovnání s dosavadní nejsilnější indickou raketou se zdvojnásobila hmotnost nákladu, který může vynést na nízkou oběžnou dráhu. Na geostacionární oběžnou dráhu pak GSLV III vynese až 4 tuny nákladu. Samotná raketa GSLV III váží 630 tun.

Úspěšně proběhl také test vyvíjené indické vesmírné lodi zatím označované jako Orbital Vehicle, která by měla vynášet astronauty na oběžnou dráhu Země. Indie by se tak zařadila po bok Spojených států, Ruska a Číny, států, kterým se podařilo vyvinout vesmírnou loď, která vynesla astronauty do vesmíru. První let astronautů je však ještě roky daleko.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Indie

První známý případ nelegálních satelitů na oběžné dráze: mohou ohrozit jiná zařízení

13. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

První známý případ nelegálních satelitů na oběžné dráze: mohou ohrozit jiná zařízeníAmerická start-upová společnost Swarm Technologies vypustila do vesmíru na indické raketě čtveřici malých satelitů, které nedostaly povolení a mohou znamenat vysoký hazard pro ostatní zařízení na oběžné dráze. Důvodem je to, že jsou příliš malé a nelze je sledovat systémem, který monitoruje všechny další družice. Může tak dojít k nebezpečné srážce, která by vygenerovala ještě větší vesmírného odpadu, než dnes na oběžné dráze je. Společnost se tak dostává do právních problémů a bylo jí zakázáno vypouštět i další zařízení.

celý článek

Indie plánuje na letošní duben svou druhou lunární misi, tentokrát na Měsíci přistane s roverem

10. 02. 2018 (novější než zobrazený článek)

Indie plánuje na letošní duben svou druhou lunární misi, tentokrát na Měsíci přistane s roveremIndická vesmírná agentura ISRO plánuje na letošní duben lunární misi Chandrayaan-2 (GSLV-F10), sestávající z orbitální sondy, přistávacího modulu a roveru. Cílem mise je prověřit indické technologie a získat nové informace z povrchu Měsíce. Mise navazuje na misi Chandrayaan-1 z roku 2008, při které obíhala orbitální sonda Měsíc po necelý rok, než s ní operační středisko ztratilo kontakt.

celý článek

Nově příchozí indická orbitální sonda pořizuje první snímky rudé planety

30. 09. 2014

Indům se jako prvním podařilo hned napoprvé úspěšně doletět k Marsu. Pravda, jejich sonda Mangalyaan (někdy také MOM - Mars Orbiter Mission) zůstává na oběžné dráze a nepřistává na povrchu, tím se její úkol značně zjednodušuje, protože vstup do atmosféry cizí planety je často kámen úrazu celé mise, jen se zeptejte Rusů. Nepovedených ruských, evropských a v menší míře také amerických misí na Mars je plno, Mars je ale příliš lákavým cílem na to, aby se lidstvo vzdalo. Indové tak ukazují, že to jde. Hned napoprvé a celkem levně.

Indie v příštím roce vypustí družici, která bude zkoumat vesmír hned v několika vlnových délkách

24. 07. 2012

Indická vesmírná organizace ISRO plánuje v příštím roce vypustit družici Astrosat, jejímž úkolem bude zkoumání vesmíru hned v několika vlnových délkách elektromagnetického spektra zároveň. Objekty ve sluneční soustavě i v dalekém vesmíru bude Astrosat zkoumat ve viditelném, rentgenovém a ultrafialovém spektru.

celý článek

Indie zbrojí, vyvíjí mezikontinentální rakety a protisatelitní zbraně

25. 04. 2012

Druhá nejlidnatější země na planetě v minulém týdnu vyzkoušela svou interkontinentální balistickou rakety (ICBM) AGNI-V. Nová zbraň může nést nukleární nálož a má dosah 5 tisíc kilometrů, Indie má tak poprvé možnost zasáhnout například jakékoliv místo na území Číny. K vývoji raket s dlouhým doletem připojuje Indie také zbraně pro zásah na oběžné dráze ve výšce až 800 kilometrů nad povrchem.

celý článek

Indie plánuje za rok poslat družici k Marsu, stane se třetí zemí, která to do dokáže?

06. 04. 2012

Indie plánuje za rok poslat družici k Marsu, stane se třetí zemí, která to do dokáže?Indická vesmírná agentura ISRO plánuje příští rok vyslat k Marsu svou první meziplanetární sondu. Původně se očekávalo, že tato mise proběhne později, v roce 2016 nebo dokonce 2018, výrazné navýšení rozpočtu pro vesmírný výzkum indickou vládu v roce 2009 ale přispělo k urychlení přípravy mise. Aktuálně je její start plánovaný na listopad 2013 s příletem k Marsu v září 2014.

celý článek

Za nezdařený start indické rakety zřejmě může chyba v ruském kryogenickém motoru

25. 04. 2011

Za nezdařený start indické rakety zřejmě může chyba v ruském kryogenickém motoruV prosinci 2010 se nezdařil start indické rakety GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle), raketa se krátce po startu dostala mimo plánovaný kurz a ani ne minutu po startu se začala rozpadat. "Provedli jsme několik simulací a zjistili jsme, že chyba nastala v komunikaci mezi počítači na špičce rakety a motory dole", řekl Madhavan Nair, bývalý předseda Indické vesmírné agentury ISRO, který předsedal komisi vyšetřující příčiny nehody.

celý článek