do not follow here
Europa < LIVING fUTURE

První mapa radiace, která dopadá na povrch Europy

Vědci prozkoumali data z misí, které v historii studovaly měsíc Europa obíhající planetu Jupiter, aby potvrdili, že nejsilnější radiace se nachází na rovníku a naopak v blízkosti pólů je relativně slabá. Europa má pod svým povrchem globální oceán jehož materiál se někdy dostává až na povrch (možná podobně jako láva na Zemi) a data o radiaci napoví, jak dlouho vydrží než je radiací sterilizovaný. Vědci využili data z misí Galileo a Voyager 1.



Radiace je v okolí planety Jupiter velmi intenzivní. Silná magnetosféra planety sice chrání jeho vnitřní měsíce pomáhá však vytvářet jedno z radiací nejvíce zasažených míst ve sluneční soustavě. Pro vědce je tedy důležité vědět, zda lze na povrchu Europy vůbec detekovat materiály z nitra měsíce, než radiace změní jejich chemické složení.

Podle studie by také už od středních zeměpisných šířek mělo být možné nalézt radiací nezasažený materiál pouhých pár centimetrů pod povrchem. Pro budoucí sondy, které by přistály na povrchu Europy je také zajímavá informace, že i v okolí rovníku je materiál chráněný před radiací pouhých pár desítek centimetrů pod povrchem.

Zřejmě nejbližší misí, která se vydá zkoumat ledový měsíc Europa, bude mise sondy Europa Clipper, která by měla k Jupiteru odletět už v roce 2022. Jejím úkolem bude provést přes 40 průletů nad povrchem měsíce a prozkoumat důkladně jeho složení a útvary, které jej tvoří. Na palubě sondy bude také radar, který dokáže proniknout pod povrch a bude zkoumat nitro Europy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa

Načítám stránku...
x zrušit