do not follow here
Enceladus < LIVING fUTURE

První soukromá vědecká mise k Saturnu by mohla hledat život na Enceladu

Americká vesmírná agentura NASA a soukromá společnost Breakthrough Iniciatives podepsaly dohodu o spolupráci v přípravě soukromé mise k měsíci Enceladus u planety Saturn. NASA má s tímto místem zkušenosti, do loňského roku obíhala planetu sonda Cassini, která na malém ledovém měsíci Enceladu objevila gejzíry tryskající vodu a organické sloučeniny do okolí planety, kde vytváří jeden z jejích prstenců. NASA, ani jiná vládní vesmírná agentura se k Saturnu v nejbližší době nechystá, soukromá iniciativa tak přebírá žezlo a hodlá Enceladus navštívit.



Enceladus je malý měsíc, který má asi 500 kilometrů v průměru. Pod jeho povrchem by se mohl naházet oceán, který je zdrojem vody pro gejzíry, které sonda Cassini objevila na jižním pólu. Díky tomu se stal Enceladus jedním z prioritních míst ve sluneční soustavě pro hledání mimozemského života.

Soukromá mise je zatím v počáteční fázi (tzv. Pre-Phase A), ve které se teprve vymýšlí koncept mise samotné. Podle Breakthrough má jít o nízkonákladovou misi, která by mohla odstartovat relativně brzy a přinést nové informace o gejzírech na jižním pólu měsíce. NASA má misi poskytnout své zkušenosti s vědeckým vybavením sondy, jejím pohonem a prostředím, které panuje v okolí planety Saturn. Dohoda mezi NASA a Breakthrough nepředpokládá, že by NASA nějakým způsobem projekt financovala.

Samotná vesmírná sonda ještě nemá žádnou konkrétní podobu, ani není zřejmé, jak bude mise probíhat. Jedním z nápadů, se kterým si vědci z Breakthrough Iniciatives pohrávají je solární plachetnice, která by gejzíry Enceladu prolétla. V této fázi vývoje však není rozhodnuto ani o cíli mise, kromě Enceladu jsou zvažovány i další cíle jako je například Europa.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Enceladus

Načítám stránku...
x zrušit