do not follow here
Biologie < LIVING fUTURE

Vědci vypěstovali rostliny s vylepšenou fotosyntézou, rostou rychleji a vytváří o 40 % víc biomasy

Rostliny přeměňují sluneční světlo na energii prostřednictvím chemické reakce známé jako fotosyntéza. Nicméně tento proces probíhá v rostlinách neefektivně díky podprocesu označovanému jako fotorespirace, kdy rostlina zamění atomy kyslíku a oxidu uhličitého. Vědcům z University of Illinois a U.S. Department of Agriculture Agricultural Research Service se však nyní podařilo vypěstovat rostliny, které tuto neefektivní metodu obcházejí a díky tomu mohou věnovat ušetřenou energii do svého vlastního růstu. Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v magazínu Science.



Při běžné fotosyntéze dochází k přeměně oxidu uhličitého a vody v cukry, které rostlinám slouží jako zdroj energie. Ve zhruba 20 % případů však rostliny zamění molekuly oxidu uhličitého za kyslík. Výsledek této reakce je potom recyklován prostřednictvím fotorespirace, což rostlinám bere potřebnou energii.

Vědci však přišli s modifikací, která rostlinám umožňuje efektivnější fotorespiraci a šetří jejich energií. Výsledkem jsou rostliny, které rostou rychleji, jsou vyšší a produkují až o 40 % více biomasy. Poslední dva roky testovali vědci tento proces v běžných zemědělských podmínkách na rostlinách tabáku. Nyní chtějí stejný postup zkoušet u dalších běžně pěstovaných rostlin jako jsou rajčata, brambory, rýže nebo sója.

Tento výzkum může přinést více úrody a za stejných podmínek v zemědělství, bez užití chemických látek pomůže nasytit větší množství populace než běžně pěstované plodiny. Výzkum stále ještě není u konce, vědci i jejich sponzoři nicméně dopředu avizují, že výsledné postupy budou k dispozici zdarma farmářům po celém světě, zejména v oblastech postiženým nedostatkem potravin jako je Afrika nebo Asie.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Biologie

Načítám stránku...
x zrušit