do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Evropskou misi Hera doplní na cestě k planetce také cubesaty, jeden z nich bude mít i českou stopu

Na rok 2022 plánuje NASA náraz do měsíce planetky Didymos, aby vyzkoušela jak ovlivní jeho oběžnou dráhu. Následně k planetce vyšle sondu evropská vesmírná agentura, aby do detailu prozkoumala následky této kolize. Evropskou sondu Hera doplní také dva malé cubesaty, z nichž jedem bude vyroben ve spolupráci s českou firmou Space Systems Czech. Cílem misí DART a Hera je test změny oběžné dráhy planetky, jehož výsledky by v budoucnu mohly vést k odklonění planetek, u kterých hrozí srážka se Zemí.



DART

Pokud vše půjde podle aktuálních plánů, NASA vyšle v roce 2021 vesmírnou sondu DART (Double Asteroid Redirection Test) k planetce Didymos. Jde o malou planetku o průměru 800 metrů, kterou obíhá ještě menší měsíc Didymoon, který má na šířku asi 170 metrů. Cílem mise DART je narazit do planetky Didymoon a změnit její oběžnou dráhu kolem Didymosu. NASA tak chce vyzkoušet jaké má možnosti pro odklonění potenciálně nebezpečných planetek mířících k Zemi. Samotná sonda DART nebude mít na palubě žádné vědecké přístroje, půjde pouze o tzv. impactor, tedy jejím úkolem je pouze náraz do planetky. Původně měla vše sledovat evropská sonda AIM, která by se k planetce Didymos dostala o rok dříve a prozkoumala by její složení a další charakteristiky. Od této mise však bylo upuštěno poté, co se německá vesmírná agentura rozhodla financovat primárně misi ExoMars, a nahradila ji mise Hera.

Hera

Vesmírná sonda Hera má podle plánu odstartovat v roce 2023, tedy rok po nárazu sondy DART do planetky Didymoon. Jejím úkolem bude prozkoumat následky nárazu. Podle aktuálních plánů k planetce dorazí v roce 2026, výsledky kolize však budou pozorovány už předtím pomocí pozemních observatoří (ke kolizi totiž dojde při přiblížení planetky Didymos k Zemi). ESA oznámila, že sondu Hera doprovodí dva malé cubesaty, které budou mít vlastní vědecké přístroje a na planetce přistanou. První z nich, APEX (Asteroid Prospection Explorer) bude vyvíjet mezinárodní konsorcium společností ze Švédska, Německa, Finska a také České republiky. Jeho úkolem bude detailní spektrální průzkum obou planetek a také bude zkoumat jejich magnetické pole. Druhý cubesat Juventas bude zkoumat gravitační pole menší z planetek.

Česká účast

Společnost Space Systems Czech je mladá česká firma, která se společně se svou finskou sesterskou firmou Space Systems Finland soustředí na vývoj softwaru pro použití ve vesmírném výzkumu, medicíně a nukleární oblasti. Společně s ESA se společnost podílí také na misích ExoMars, BepiColombo nebo na programu Meteosat.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit