do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Vědci konečně rozluštili záhadu jak dlouho trvá den na Saturnu, pomocí jeho prstenců

Vědcům se po dlouhé době podařilo s vysokou přesností určit dobu rotace planety Saturn kolem její vlastní osy. Doposud tento údaj vědcům unikal, a to i přes to, že kolem planety kroužila přes deset let vesmírná sonda Cassini. Její data nakonec přispěla k výsledku, který vědcům unikal dlouhá desetiletí. Den na Saturnu trvá 10 hodin, 33 minut a 38 sekund.



Problém Saturnu a dalších plynných obrů je, že přes jejich hustou atmosféru není snadné jejich rotaci přesně určit - nelze pozorovat konkrétní útvary na povrchu, dokonce ani žádný povrch nemusí mít. V takových situacích napomáhá zkoumání rotace nakloněného magnetického pole planety - takto byla například určena délka dne na planetě Jupiter (9 hodin, 56 minut). U Saturnu je však osa rotace magnetického pole téměř totožná s rotací planety a ani tímto způsobem tak nebylo možné přesně určit délku dne na planetě. Dosavadní odhady se tak pohybovaly mezi 10:36 a 10:48.

K výsledkům nakonec nevedlo pozorování planety samotné, ale jejích prstenců. Vědci zkoumali vlny, které se v nich objevují a které zaznamenala sonda Cassini v bezprecedentním detailu. Prstence Saturnu totiž velmi citlivě reagují na drobné gravitační odchylky, které jsou svázané s vnitřní strukturou planety. Sledováním vibrací v prstencích tak bylo možné odvodit přesně dobu rotace celé planety.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit