do not follow here
Chemie < LIVING fUTURE

Astronomové detekovali poprvé hliník v blízkosti protohvězdy. Napoví o vzniku sluneční soustavy

S pomocí submilimetrové observatoře ALMA se vědcům podařilo poprvé detekovat molekuly s atomy hliníku v blízkosti mladé hvězdy. Vědci předpokládají, že sloučeniny hliníku byly součástí prvních pevnými objektů, které se formovaly při vzniku sluneční soustavy. Nový objev by jim tak mohl umožnit lépe pochopit procesy, které vedou ke vzniku prvních zrnek prachu v okolí mladých hvězd, z nichž vzniká materiál pro formaci planet.



Pozorovaná hvězda Orion KL Source I se nachází v regionu intenzivního vzniku nových hvězd v mlhovině Orion. V okolí této hvězdy detekovala observatoř ALMA konkrétně oxid hlinečnatý (AlO), a to zejména v místech s vyššími teplotami. To by mohlo podle vědců znamenat, že v chladnějších oblastech v okolí hvězdy už došlo ke kondenzaci plynů do pevných látek. V pevném skupenství by totiž molekuly hliníku nebylo možné touto metodou detekovat.

Stejný tým vědců má nyní v plánu pozorování dalších mladých hvězd, u kterých budou hledat další detekce atomů hliníku. Data budou následně porovnána s výzkumem přímo ve sluneční soustavě, kde mise Hayabusa2, OSIRIS-REx nebo New Horizons zkoumají planetky s podobným složením jako měly objekty, ze kterých vznikly dnešní planety.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Chemie

tag icon
Další články z kategorie
Chemie
Načítám stránku...
x zrušit