ESA navrhuje NASA společné využití Orionu a ATV pro mise za oběžnou dráhu Země

09. 08. 2011
ATV Orion Lety do vesmíru ESA

Evropská vesmírná agentura se snaží přijít s novým konceptem pro svou automatickou vesmírnou loď ATV (Automated Transfer Vehicle). Mělo by jím být spojení amerického Orionu dopravujcím posádku dvou až čtyř astronautů s evropským nákladním modulem ATV.

ATV-1 Jules Verne

ATV-1 Jules Verne - Automatic Transfer Vehicle je nepilotovaný vesmírný nákladní modul ESA na jedno použití, která je využívána pro dopravu zásob na Mezinárodní vesmírnou staniciOrion, nebo také MPCV (multi-purpose crew vehicle) vyvíjí pro NASA společnost Lockheed Martin, první prototyp pro testování na oběžné dráze by měl být připraven v roce 2013. NASA chce Orion používat při misích na Měsíc, Mars nebo v pásu asteroidů, tyto několik měsíců trvající mise vyžadují množství zásob a paliva. Ačkoliv Lockheed Martin má v kontraktu s NASA také vývoj servisního modulu, většina pozornosti ve společnosti se soustředí na Orion.

Evropští představitelé by rádi zužitkovali finance vložené do vývoje evropské automatické nákladní lodi ATV. Dvě mise již má úspěšně za sebou a v plánu jsou další dvě, potom se zatím neplánuje výroba dalších ATV. ESA zatím přišla s několika návrhy jak ATV přepracovat a rozšířit možnosti jeho využití, mezi návrhy byla modifikace pro vstup do atmosféry s následným přistáním, nebo také verze pro přepravu lidské posádky. 

Spojení s Orionem pro mise za oběžnou dráhou Země je také snahou ESA nezůstat pozadu ve vesmíru po skončení programu ISS. "Uvědomujeme si, že tu budeme i po skončení ISS" řekl Thomas Reiter, ředitel direktorátu ESA pro lety lidí do vesmíru, "lidé budou dál létat na oběžnou dráhu a hlouběji do vesmíru. Myslím, že právě teď je vhodná doba se tím začít zabývat a udělat kroky správným směrem."

Jean-Jacques Dordain, ředitel ESA, médiím sdělil, že už od května s NASA diskutuje zapojení nové generace ATV do amerického průzkumu vesmíru. Bill Gerstenmaier, představitel NASA charakterizoval jednání jako předběžná, připustil ale, že by se obě agentury mohly dohodnout do podzimu tohoto roku.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie ATV

Destrukci posledního ATV v atmosféře zachytí kamera umístěná vevnitř

08. 02. 2015 (novější než zobrazený článek)

Destrukci posledního ATV v atmosféře zachytí kamera umístěná vevnitřNejvětším evropským příspěvkem k programu Mezinárodní vesmírné stanice byl bezesporu program ATV (Automated Transfer Vehicle). Pět automatických nákladních lodí dovezlo na ISS tuny zásob a experimentů pro astronauty a motory ATV pomáhaly udržet stanici na bezpečné oběžné dráze. Program byl ale vždy plánován na pět misí a ta poslední právě končí, v pondělí se od ISS oddělí poslední ATV a shoří s odpadky v atmosféře. Poslední cestu ATV zachytí kamera nainstalovaná vevnitř v modulu.

celý článek

Nákladní loď ATV musela odtlačit ISS do bezpečí před orbitálním odpadem

06. 11. 2014 (novější než zobrazený článek)

Nákladní loď ATV musela odtlačit ISS do bezpečí před orbitálním odpademS doposud největší urgencí musela minulý týden uhýbat Mezinárodní vesmírná stanice úlomkům vesmírného odpadu, které byly na stejné oběžné dráze a hrozily srážkou a poškozením komplexu. Teprve šest hodin před největším předpovídaným přiblížením nebezpečného úlomku družice Kosmos-2251 se vesmírné agentury podílející se na projektu ISS dohodly na speciálním úhybném manévru. Zažehnutím trysek na evropské nákladní lodi ATV Georges Lemaître se jim podařilo posunout orbitální stanici na bezpečnější oběžnou dráhu.

celý článek

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

23. 07. 2014 (novější než zobrazený článek)

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátkyNa listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.

celý článek

Finální mise ATV k ISS bude o několik dní odložena

21. 07. 2014 (novější než zobrazený článek)

Finální mise ATV k ISS bude o několik dní odloženaStart rakety Ariane 5 s nákladní lodí ATV bude o několik dní opožděn, oznámili to v pátek představitelé společnosti Arianespace. Původně měl start ATV proběhnout 24. července, kvůli závadě na raketě byl ale odložen, zatím bez stanovení přesného termínu. Problém se objevil při tankování paliva do druhého stupně evropské vlajkové rakety. ATV poveze na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby o hmotnosti více než 6 tun.

celý článek

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadky

15. 06. 2013 (novější než zobrazený článek)

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadkyAutomatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.

celý článek

NASA a ESA společně budují vesmírnou loď Orion, už příští rok proběhnou první testy ve vesmíru

19. 01. 2013 (novější než zobrazený článek)

NASA a ESA společně budují vesmírnou loď Orion, už příští rok proběhnou první testy ve vesmíruAmerická a Evropská vesmírná agentura se dohodly na spolupráci při vývoji vesmírného plavidla, které má dopravit astronauty na Měsíc a dál k planetám sluneční soustavy. Orion pojme čtyřčlennou posádku, které dá prostor na až několikaměsíční přežití ve vesmíru. Modul pro posádku, který vyvíjí NASA, bude doplněn servisním modulem, který bude mít na starosti Evropská vesmírná agentura.

celý článek

ESA v listopadu rozhodne zda se bude chtít s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

17. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

ESA v listopadu rozhodne zda se bude chtít s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi OrionEvropská vesmírná agentura (ESA) stojí před důležitým rozhodnutím. Musí se prostřednictvím představitelů členských států, mezi které patří také České republika, rozhodnout, jakým způsobem se bude nadále podílet na programu ISS poté, co ze stanice odletí poslední ATV. Jednou z možných variant je vývoj a výroba servisního modulu pro americkou vesmírnou loď Orion, která má dopravit astronauty zpátky na Měsíc a poté ještě hlouběji do vesmíru.

celý článek