Teleskop Jamese Webba dokončil kryogenické testování, prošel teplotami pod -250 °C

23. 11. 2017
James Webb (JWST) Teleskopy Ariane 5

Po téměř 100 dnech se budoucí vesmírný teleskop Jamese Webba dostává z chladící vakuové komory, kde procházel rozsáhlým testováním v extrémních podmínkách. Od července 2017 byl obří teleskop vystaven podmínkám bez vzduchu a teplotám kolem mínus 260 °C v komoře, která uměle vytváří nejchladnější místo na Zemi. Snahou je přiblížit podmínky co nejvíce tomu, co bude muset teleskop vydržet v chladném vesmíru, aby se ověřilo, že vše funguje jak má. Veškeré testy proběhly úspěšně a teleskop může pokračovat na své cestě do vesmíru. Aktuálně se očekává start na evropské raketě Ariane 5 na začátku roku 2019.

James Webb

James Webb - inženýr NASA Ernie Wright se dívá na prvních 6 zrcadel teleskopu nové generace, která procházejí kryogenickým testování, při kterém se zjišťuje, zda materiál zrcadel vydrží extrémní podmínky chladného vesmírného prostředí.Autor článku: redakce
0
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Více informací k tématu

Sdílejte

Další zprávy z kategorie James Webb (JWST)

Astronomové zkoumají složení Oortova oblaku analýzou komet, které z něj přilétají

13. 11. 2017

Astronomové zkoumají složení Oortova oblaku analýzou komet, které z něj přilétajíNa palubě stratosférické observatoře SOFIA pozorovali astronomové kometu C/2012 K1, která podle dostupných údajů poprvé zamířila z Oortova oblaku do vnitřní sluneční soustavy. Složení komety má vědcům napovědět o podmínkách, které panují v této velmi vzdálené oblasti sluneční soustavy. Data získaná zmíněným pozorováním však neodpovídají tomu, co očekávali. Kometa obsahuje více uhlíku a její ocas je tvořen většími částečkami než jak tomu bylo u předchozích pozorování. Získané údaje pomáhají vědcům zpřesnit naši představu o Oortově oblaku, tato představa bude ještě jasnější po zprovoznění nového vesmírného teleskopu.

celý článek

Teleskop Jamese Webba: zase o krůček blíž k vypuštění v roce 2018

15. 07. 2014

Teleskop Jamese Webba: zase o krůček blíž k vypuštění v roce 2018Přes mnohá zpoždění jede výroba nástupce Hubblova teleskopu na plné obrátky. Posledním z milníků je dokončení testování kostry teleskopu, která ponese veškerý náklad včetně soustavy 18 zrcadel (NASA ji oficiálně nazývá primary mirror backplane support structure). "Statické testování ukázalo, že kostra dokáže odolat vibracím při startu do vesmíru", řekl Lee Feinberg z Goddardova centra vesmírných letů a k němu se připojil Scott Texter, manažer projektu ze strany výrobce Northrop Grumman, který zmínil, že "jde o největší, nejkomplexnější kryogenicky stabilní struktura, kterou kdy lidé vytvořili".

celý článek

První dvě zrcadla pro teleskop Jamese Webba dorazila do NASA, kde budou smontována

09. 10. 2012

První dvě zrcadla pro teleskop Jamese Webba dorazila do NASA, kde budou smontovánaNový obří teleskop James Webb (JWST), který se stane nástupcem Hubblova vesmírného teleskopu, už má první dvě zrcadla z celkových 18. Teleskop, jehož vývoj ještě před pár měsíci málem letěl ze stolu, kvůli soustavnému zdražování a odkládání, je teď zpátky ve hře, do vesmíru by měl letět za 4 roky.

celý článek

Práce na teleskopu JWST pokračují, Northrop Grumman začíná s testováním slunečního štítu

21. 09. 2011

Práce na teleskopu JWST pokračují, Northrop Grumman začíná s testováním slunečního štítuPět obrovských pláten o velikosti tenisového kurtu bude chránit přístroje vesmírného teleskopu Jamese Webba před slunečním zářením. Úkolem tohoto štítu je nedovolit zahřátí vědeckých přístrojů na palubě JWST na více než 40 °K, jinak by nemohly fungovat podle specifikací. V zařízení společnosti Northrop Grumman se připravuje testování technologie pro sluneční štít budoucího teleskopu.

celý článek

NASA odhaduje celkovou cenu teleskopu Jamese Webba na 8,7 miliard dolarů

26. 08. 2011

NASA odhaduje celkovou cenu teleskopu Jamese Webba na 8,7 miliard dolarůNeustále protahovaný projekt nástupce Hubblova teleskopu se stal zase o něco dražší. Jeho cena neustále roste, a to je trnem v oku mnohým americkým politikům, kteří mají v plánu projekt zrušit. Původní odhadovaná cena vesmírného teleskopu nové generace totiž byla 3,5 miliardy dolarů, podle aktuální revize projektu bude ale celková cena s prvními 5 roky operací 8,7 miliard dolarů.

celý článek

NASA přichází z vlastním zhodnocením projektu JWST, start se možná uskuteční až po 2020

16. 07. 2011

NASA přichází z vlastním zhodnocením projektu JWST, start se možná uskuteční až po 2020Podle ředitele programu Vesmírného teleskopu Jamese Webba Ricka Howarda by bylo možné počítat se startem v roce 2018, vyžadovalo by to ale další finance od vlády. To se zdá po přijetí rozpočtových omezení NASA na příští rok nepravděpodobné. Projekt se tedy zřejmě odsune až do následující dekády, pokud to vůbec ještě bude mít nějakou cenu.

celý článek

Nástupce Hubblova teleskopu, JWST, nezískal v americkém senátu potřebné finance

15. 07. 2011

Nástupce Hubblova teleskopu, JWST, nezískal v americkém senátu potřebné financeNávrh na seškrtání rozpočtu byl součástí většího balíku škrtů v rozpočtu NASA na rok 2012, který prošel subkomisí pro obchod, spravedlnost a vědu. Předsedou této komise je republikánský kongresman Frank Wolf, který už dříve ostře vystupoval proti spolupráci NASA s Čínou. Rozhodující jednání proběhlo 13. července a návrh byl přijat. Všechny doplňující návrhy, které přesouvaly finance z jiných oblastí, aby zachránily projekt JWST byly zamítnuty.

celý článek