do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Co všechno lze těžit na Měsíci?

Několik světových velmocí prohlásilo, že cílem jejich vesmírných programů bude přistát s lidskou posádkou na Měsíci. Po americké a ruské agentuře se brzy ozvala čínská a nelze opomíjet ani soukromé společnosti. Nejde ale pouze o prestiž, Měsíc začíná být lukrativním místem pro vydělávání peněz, nabízí totiž něco, co Země ne.Měsíční helium 3 - isotop helia, který má ve svém jádře dva protony a jeden neutron, obsahuje tedy o neutron méně než běžné helium. Dalo by se použít jako palivo pro fúzní reaktory budoucnosti. Na Zemi se téměř nevyskytuje a na Měsíci se nachází v regolitu, zemině na povrchu Měsíce. I zde je však v relativně malé koncentraci, bylo by tedy nutné zpracovávat tuny regolitu.

Nerostné bohatsví Měsíce - Díky menší gravitaci než Země, má Měsíc oproti své velké sestře výhodu, doprava z povrchu měsíce na jeho orbitu je relativně nenáročná. Měsíc je složen ze stejného materiálu jako Země a nálezy misí Apollo jen dokazují, že na Měsíci je co těžit, zejména kovy. Vytěžené suroviny pka mohou sloužit pro rozvoj orbitálních a jiných vesmírných zařízení.
www.rozhlas.cz/leonardo

Voda na Měsíci - ať už pro extrakci paliva pro vesmírné lodě, nebo pro zavlažování rostlin v hydroponické laboratoři měsíční základny, je neoddiskutovatelné, že voda na Měsíci je cenná surovina. Experiment NASA LCROSS dokázal, že v trvalém stínu kráterů na měsíčních pólech se nachází krystaly zmrzlé vody. Na odhady skutečného množství vody na Měsíci je však ještě brzy. Voda samotná nemá až tak velký význam, ten však narůstá s přítomností lidí na Měsíci, kdy se voda stává nepostradatelnou, jde tedy spíše o podmínku než cíl těžby.
www.tyden.cz
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit