do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Voyager 1 opouští Sluneční soustavu

Americká sonda Voyager 1 je nejvzdálenější lidmi vyrobený objekt, v prosinci 2010 byla tato vzdálenost 17,4 miliard kilometrů od Slunce. Od roku 2007, jak se Voyager 1 postupně vzdaloval od středu solárního systému, se rychlost slunečního větru postupně snižovala, až se v červnu 2010 vyrovnala s rychlostí sondy. Vzhledem k tomu, že rychlost větru může být proměnlivá, počkali vědci několik měsíců než svou teorii potvrdili. Jejich výsledky byly teď prezentovány na American Geophysical Union meeting v San Franciscu v polovině prosince.



Ze Slunce vysokými rychlostmi tryskají částice horkého ionizovaného plynu. Tyto sluneční větry by mohly sloužit jako pohon solárním plachetnicím, které v současnosti testuje NASA i japonská vesmírná agentura JAXA. Síla slunečního větru je největší v blízkosti Slunce, naopak, čím větší vzdálenost od hvězdy, tím nižší je energie ionizovaných částic. Je to dáno vzdáleností od zdroje energie a také vlivy mezihvězdných tlaků. Podobně jako sluneční vítr působí z vnějšku Sluneční soustavy proudy částic od ostatních hvězd, jejich jednolivá síla je sice v porovnání se slunečními malá, to je však vyrovnáno jejich množstvím.

Voyager 1 se po 33 letech dostal do oblasti zvané heliosheath, což je vlastně vnější vrstva Sluneční soustavy. Jakmile jí proletí, ocitne se mimo heliosféru (sféra vlivu Slunce), ve skutečném mezihvězdném vakuu. Následovat by jej měla jeho sesterská sonda Voyager 2, který má jinou dráhu a je nyní 14,2 miliard kilometrů od Slunce.
Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    Slunce

    Načítám stránku...
    x zrušit