do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Tandem vesmírných sond STEREO poprvé snímá celý povrch Slunce

Slunce je na počátku většiny změn ve sluneční soustavě. Nabité subatomární částice i silné energetické záření unikají z povrchu Slunce do solárního systému a nejsou vůbec tak stabilní, jak by se mohlo zdát. Vědci se odjakživa snaží pochopit a popsat procesy, které ve Slunci probíhají, jen tak budou totiž schopni vesmírné počasí předpovídat. Za tímto účelem vyslala v roce 2006 NASA ke Slunci dvě vesmírné sondy STEREO, každá z nich sleduje jinou polovinu hvězdy a společně kontinuálně snímají její povrch.Podle vědkyně Liky Guhathakurta, která se programu STEREO účastní, očekávají vědci výrazné změny v teoretické solární fyzice a předpovídání vesmírného počasí. Díky teleskopům sond, které každá snímají polovinu Slunce ve 4 vlnových délkách vysoké UV radiace, budou nyní astronomové moct sledovat tvorbu a průběh procesů na Slunci jako jsou sluneční tsunami, erupce nebo obrovské magnetické siločáry.

Pochopením procesů, které na Slunci probíhají, chtějí vědci přijít na zoubek vesmírnému počasí, elektromagnetickým jevům, které mají negativní vliv na přístroje ve vesmíru i na povrchu Země. Působením sluneční aktivity může dojít k poškození elektronických přístrojů, nebo obrovským výpadkům elektřiny v hustě zalidněných oblastech. 

Sondy STEREO poprvé umožňují sledovat celý povrch Slunce najednou a poskytují tak vědcům informace, které byly doposud nedostupné. Slunce rotuje kolem své osy během asi 27 dní, během této doby vědci netušili, co se na odvrácené straně Slunce dějě. Svojí polohou (momentálně obíhají čtvrt roku před Zemí a po Zemi na stejné oběžné dráze) pokryjí společně s pozorováním ze Země celý povrch Slunce a solární astronomové mohou konečně sledovat hvězdu jako jeden komplexní celek.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit