do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Aktivita na Slunci roste, vyvrhlo směrem k Zemi hned několikrát koronální hmotu

Podle serveru spaceweather.com došlo 13. února na Slunci k zatím jedné z největších slunečních erupcí v aktuálním slunečním cyklu. Zdrojem erupce byla sluneční skrvna 1158, vytvořila erupci o síle M6,6. Vesmírná sonda NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) zaznamenala intenzivní záblesk extrémní UV radiace.



Data z dalších sond NASA sledující Slunce STEREO-B a SOHO potvrzují, že erupce způsobila koronální výtrysk hmoty (Coronal Mass Ejection - CME) mířící naším směrem, k Zemi by měl dorazit 15. února. Nemělo by dojít k výraznému ovlivnění běžného života na planetě. Na polárních oblastech ale bude možné pozorovat polární záře, způsobené reakcí nabitých částic ze Slunce se zemskou atmosférou. Část hmoty ze sluneční koróny je zachycena magnetickým polem a svedena nad polární oblasti Země, kde v ionosféře reaguje s molekulami vzduchu a vytváří nádhernou světelnou podívanou.

Vývoj sluneční skvrny 1156 od 11.2. do 13.2. 2011
Zdroj animace: server spaceweather.com
Dva dny na to, 15. února 2011, došlo k další zvýšené sluneční aktivitě, ta tentokrát vyvolala ještě silnější erupci třídy X2, největší od roku 2006. Podle NASA tato erupce způsobila rušení radiové komunikace a v následujících dnech by mohlo docházet k dalším efektům zejména na satelity na oběžné dráze a jejicg komunikaci se Zemí. Podle čínské meteorologické administrace erupce způsobily náhlé ionosferické poruchy v atmosféře nad čínským územím a výpadky krátkovlných radiových vysílání. Nakonec tyto události ze Slunce neměly výrazného efektu na Zemi. Kromě minoritních problémů s radiovou komunikací šlo poznat, že se něco děje pouze v polárních oblastech zeměkoule, kde byly k pozorování aurory, neboli polární záře.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit