Mini-raketoplán X-37b odstartoval na oběžnou dráhu

Start X-37b, označovaného také jako Orbital Test Vehicle 2 (OTV-2), byl původně v plánu na pátek 4. března, nepříznivé počasí tomu ale zabránilo. Další vzletové okno v sobotu ráno technici nestihli, kvůli nutné výměně vadného ventilu. Nakonec malý robotický raketoplán odstartoval z mysu Canaveral v sobotu jen několik minut před půlnocí středoevropského času.

X-37-b a raketa Atlas

X-37-b a raketa Atlas v bílém obalu na vrcholku rakety Atlas je připraven ke startu Orbital Test Vehicle (OTV), známý také jako X-37b.X-37b je testovací vesmírné letadlo amerických vzdušných sil, jeho start, provoz ani přistání tedy nemá pod kontrolou NASA ale USAF. Jeho skutečná mise je ale tajná a americké vzdušné síly nejsou příliš sdílné co se týče aktivit X-37b na oběžné dráze. Po oznámení o úspěšném startu vstoupilo v platnost mediální embargo  letectva Spojených států a přestaly být vydávány jakékoliv oficiální zprávy o stavu mise.

Orbital Test Vehicle představuje novou generaci vesmírných lodí, vydrží na oběžné dráze několik měsíců a přistává na Zemi horizontálně jako běžné letadlo. První let X-37b proběhl minulý rok, v dubnu se robotický raketoplán poprvé dostal na oběžnou dráhu a vrátil se v prosinci téhož roku. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha