do not follow here
Sluneční soustava < LIVING fUTURE

Voyager 1 se otočil, aby mohl změřit směr slunečních větrů na hranici sluneční soustavy

V pondělí provedla vesmírná sonda Voyager 1 manévr, který naposled udělala v roce 1990, když ji operátoři NASA natočili směrem ke středu sluneční soustavy, aby mohli pořídit její fotografii. Pomocí gyroskopů na palubě se sonda otočila o 70° proti směru hodinových ručiček (při pozorování od Slunce), aby umožnila detektoru nízkoenergetických částic zjistit, kterým směrem vanou sluneční větry na okraji solárního systému, v místě, kde se setkávají s mezihvězdnými proudy.



Obě vesmírné sondy Voyager se nacházejí v oblasti zvané heliosheath, v této oblasti proud nabitých iontů ze Slunce potkává plyny a částice z mezihvězdného prostoru a zpomaluje na podzvukovou rychlost. V těchto místech je sluneční vítr nucen měnit svůj směr a tento proces teď chtějí vědci z NASA pomocí instrumentů na palubě nejvzdálenějšího pozemského průzkumníka zdokumentovat. 

"I po 33 letech je vesmírná sonda v perfektní kondici," řekla Suzanne Dodd, projektový manažer mise Voyager v JPL NASA, "manévr provedl perfektně, bez sebemenšího zaváhání, v JPL se těšíme, že takových provedeme v budoucnosti ještě několik, abychom umožnili vědcům získat nová data o sluneční soustavě."

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sluneční soustava

Načítám stránku...
x zrušit