do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Začátkem listopadu proletí mezi Zemí a Měsícem půlkilometrová planetka 2005 YU55

Planetka pojmenovaná 2005 YU55 se k Zemi přiblíží nejvíce 8. listopadu letošního roku na 325,000 kilometrů. Znovu se podobně velký objekt k Zemi přiblíží až v roce 2028, kdy okolí Země navštíví obávaný Apophis. Planetka, která má kulatý tvar a asi 400 metrů na šířku, se dostane mezi oběžnou dráhu Měsíce a Země bude ostře sledovaná astronomy po celé Zemi.K planetce 2005 YU55 sice nepoletí žádná vesmírná sonda, nicméně astronomové už teď připravují své pozemní observatoře, se kterými by měli prolétající těleso sledovat v dostatečném detailu. Na průlet se připravují radarové, infračervené i optické přístroje.

Podle NASA nehrozí žádné výrazné nebezpečí srážky se Zemí, planetka by měla proletět ve vzdálenosti 0,85 poloměru oběžné dráhy Měsíce. Během svého přiblížení by měla být planetka dobře pozorovatelná ze severní polokoule.

Podle Dona Yeomanse, manažera programu NASA pro Near-Earth Object Programme Office, by astronomové měli být schopni s pomocí radioteleskopů v Goldstone v Kalifornii získat obrázky s vysokým rozlišením, daleko vyšším než například nedávné průlety vesmírných sond kolem planetek. Na obrázcích by mohlo jít rozeznat úkazy na povrchu o velikosti kolem 5 metrů.

Dráha planetky 2005 YU55
Zdroj: NASA
Během letošního roku se k Zemi přiblíží také kometa Elenin, která je sice několikrát větší, ale proletí v mnohem větší vzdálenosti od Země než planetka 2005 YU55.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit