do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Nová vesmírná mise NASA přiveze v roce 2023 vzorky z planetky obíhající nedaleko Země

Mise pojmenovaná OSIRIS-REx je součástí vesmírného programu New Frontiers (součástí tohoto programu jsou také mise New Horizons nebo Juno). Start vesmírné sondy je naplánován na rok 2016, následná čtyřletá pouť ji zavede do blízkosti planetky 1999 RQ36, která má asi půl kilometru na délku a patří do skupiny NEO (Near Earth Objects - objekty blízké Zemi).NASA poprvé plánuje získat materiál z planetky a dovézt jej na Zemi, mise OSIRIS-REx byla vybrána ze skupiny tří návratových misí: z odvrácené strany Měsíce, z Venuše, anebo právě z planetky RQ36. Vybraná mise by měla stát 800 milionů dolarů (bez rakety, která vynese sondu do vesmíru).

Když v roce 2020 vesmírná sonda dorazí ke svému cíli, začne s důkladným mapováním povrchu tělesa. Vědci NASA potom ze získaných údajů vyberou vhodné místo pro odběr vzorku, ten provedou pomocí robotického ramene, které bude součástí sondy. Vzorek by měl vážit zhruba 50 gramů a bude uložen v kapsli, která v roce 2023 přistane v Utahu v USA. Na Zemi bude materiál transportován na určené místo, kde bude projde důkladnou analýzou, která by nebyla možná na dálku pouze pomocí přístrojů.

Samotná planetka, by měla mít relativně primitivní složení, které se od zformování sluneční soustavy nemuselo příliš změnit. Analýzou materiálu planetky chtějí vědci získat nové informace o raném období solárního systému.

Podle španělských astronomů se může planetka RQ36 v roce 2182 nebezpečně přiblížit Zemi. Vycházejí z její aktuální oběžné dráhy, která je díky optickým i radiovým pozorováním poměrně známá, nicméně během více než sta let může dojít ke změně dráhy R136 vlivem gravitace jiného tělesa. Předpověď kolize na takovou dobu předem je tedy není příliš věrohodná.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit