Slunce je neklidné, v úterý vychrlilo do vesmíru obrovské množství koronální hmoty

Vesmírné observatoře NASA (SDO, SOHO a STEREO) zaznamenaly 7. června masivní sluneční erupci, která vymrštila nad povrch naší hvězdy obrovské množství koronální hmoty. Část objemu této hmoty (CME, Coronal Mass Ejection) spadla zpět na Slunce a část unikla do vesmíru směrem k regionu, kde se nachází Země. Celou erupci zachytila vesmírná sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) na krátkém videu.

Sluneční erupce

Sluneční erupce doprovázená masivním výronem (výtryskem) koronální hmoty, ze 7. června 2011. Na tomto snímku zachycená vesmírnou sondou NASA SDO.Samotná sluneční erupce nepatřila mezi největší, dosáhla síly M2, což odpovídá středně velké erupci, v jejím důsledku vznikla také slabá radiační bouře třídy S1. Masivní CME je však jedna z největších pozorovaných. "Pozorujeme něco, co jsme ještě nikdy neviděli" řekl astrofyzik NASA Phillip Chamberlin, který je součástí týmu pracující s vesmírnou sondou SDO. Podle některých jeho kolegů by tento fenomén mohl být příčinou vyšších teplot sluneční korony v porovnání s viditelným povrchem Slunce.

Původně astronomové varovali před možnými efekty CME na magnetické pole Země a provoz některých přístrojů na oběžné dráze, které se měly projevit 9. nebo 10. června. Kromě silnějších slunečních větrů však doposud nebyla zaznamenána zvýšená aktivita a podle americké agentury NOAA, která sleduje vesmírné počasí, by už Země měla být mimo nebezpečí.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Slunce