Americká sonda LRO se připravuje na dnešní úplné zatmění Měsíce

Až Země vrhne stín na povrch Měsíce, bude od něj sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) vzdálená pouhých 50 kilometrů. Ačkoliv bude naše planeta blokovat sluneční světlo, zemská atmosféra některé paprsky láme a na ty v menší míře na Měsíc dopadnou, ten tak nebude v úplné tmě.

Very Large Telescope (VLT)

Very Large Telescope (VLT) Velmi velký teleskop se skládá ze 4 optických teleskopů (Antu telescope, Kueyen telescope, Melipal telescope a Yepun telescope). Leží na hoře Cerro Paranal v poušti Atacama a provozuje jej Evropská jižní observatoř (ESO).LRO bude měřit, jak rychle různé regiony Měsíce zchládnou jakmile vstoupí do zemského stínu. "Tohle je unikátní příležitost zjistit více o prvních milimetrech povrchu Měsíce" říká David Paige, podílející se na provozu LRO.

LRO využívá solárních panelů pro napájení přístrojů na palubě sondy, pro průlety nad povrchem odvrácené strany od Slunce využívá baterii. Při zatmění Měsíce, kdy bude mít omezený přísun slunečního světla, budou nepotřebné přístroje sondy mimo provoz.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Měsíc