Nástupce Hubblova teleskopu, JWST, nezískal v americkém senátu potřebné finance

Návrh na seškrtání rozpočtu byl součástí většího balíku škrtů v rozpočtu NASA na rok 2012, který prošel subkomisí pro obchod, spravedlnost a vědu. Předsedou této komise je republikánský kongresman Frank Wolf, který už dříve ostře vystupoval proti spolupráci NASA s Čínou. Rozhodující jednání proběhlo 13. července a návrh byl přijat. Všechny doplňující návrhy, které přesouvaly finance z jiných oblastí, aby zachránily projekt JWST byly zamítnuty.

James Webb

James Webb vesmírný teleskop nové generace vyvíjený ve spolupráci vesmírných agentur Spojených států, Kanady a Evropy.Podle vyjádření autorů návrhu rozpočtu by měl být projekt ukončen, protože program je "o miliardy předražený oproti původnímu plánu a zasažený špatným managementem". Proti tomu stojí stoupenci teleskopu Jamese Webba, který se má stát novou vlajkovou lodí americké vesmírné agentury, podle kterých je zrušení projektu krátkozraké a měli připravený dodatek, který by JWST vrátil potřebné financování.

Co se teď bude s novým vesmírným telskopem dít, není zcela jasné. Je možné že program bude zcela zrušen, může však být pouze odložen s nadějí že NASA získá finance v roce 2013. Teleskop je už totiž ve výstavbě, obrovská zrcadla už procházejí fází testování odolonsoti ve vesmírném prostředí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)