NASA přichází z vlastním zhodnocením projektu JWST, start se možná uskuteční až po 2020

Podle ředitele programu Vesmírného teleskopu Jamese Webba Ricka Howarda by bylo možné počítat se startem v roce 2018, vyžadovalo by to ale další finance od vlády. To se zdá po přijetí rozpočtových omezení NASA na příští rok nepravděpodobné. Projekt se tedy zřejmě odsune až do následující dekády, pokud to vůbec ještě bude mít nějakou cenu.

James Webb

James Webb inženýr NASA Ernie Wright se dívá na prvních 6 zrcadel teleskopu nové generace, která procházejí kryogenickým testování, při kterém se zjišťuje, zda materiál zrcadel vydrží extrémní podmínky chladného vesmírného prostředí.NASA považuje JWST za svou nadcházející vlajkovou loď, teleskop by měl nahradit dosluhující Hubblův vesmírný teleskop. Původně měl vstoupit do provozu už v roce 2014, toto datum se však několikrát posunulo a dnes není vůbec jasné, zda se bizarně vyhlížející přístroj do vesmíru vůbec dostane.

NASA už na vývoji JWST utratila přes 3 miliardy dolarů, podle odhadů z loňského listopadu by celá mise měla stát 6,5 miliardy dolarů, kdyby měla startovat v roce 2015. Návrh prezidenta Obamy pro fiskální rok začínající v říjnu počítá s částkou 375 milionů dolarů ročně po dobu pěti let, což se většině vědců zdá jako nejlepší možný scénář.

Subkomise pro obchod, spravedlnost a vědu prosadila v americkém senátu návrh, který ruší finance pro JSWT na fiskální rok 2012. Podle jejího předsedy Franka Wolfa, je projekt špatně vedený a jeho cena špatně odhadnuta.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)