Vesmírná sonda LRO zřejmě našla na Měsíci vrak svého předchůdce ze 60. let

Mezi daty pořízenými orbitální sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) našli vědci z NASA podivně vyhlížející kráter. Odlišuje se od ostatních natolik, že začali uvažovat o vesmírné sondě jako jeho původci. Vedou je k tomu souřadnice místa, na které byla v roce 1967 namířena sonda Lunar Orbiter 2 při řízeném dopadu na Měsíc, jsou totiž téměř totožné s nalezeným kráterem.

Lunar Orbiter 2?

Lunar Orbiter 2? kráter, který byl zachycen orbitální sondou NASA LRO. Jeho umístění vede vědce k závěru, že by mohlo jít o vesmírnou sondu ze 60. let Lunar Orbiter 2.Existuje ale několik důvodů, proč si někteří z vědců myslí, že se o vesmírnou sondu ze 60. nejedná. Souřadnice dopadu vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 jsou pouhými odhady, protože jde o odvrácenou stranu Měsíce a v 60. letech neexistovala možnost sledovat sondu a potvrdit její dopad na určené místo. Mohlo by tedy jít o pouhou shodu náhod, že jsou si čísla podobná (dopad LO2: 119.1° východní délky a 3.0° severní šířky; kráter nalezený LRO: 119.149° východní délky, a 3.020° severní šířky). 

Dalším důvodem pochybností je velikost kráteru, který je příliš velký na to, aby mohl být výsledkem dopadu sondy velikosti LO2. Na pořízených snímcích ale není jednoznačně rozeznatelný okraj kráteru a ten tak může být menší než je oblast vyvrženého materiálu. Pravda je, že není jisté, co to sonda LRO vyfotila, proto bylo rozhodnuto, že se na toto místo znovu zaměří při dalším vhodném průletu nad touto oblastí Měsíce.

Mise vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 měla podobné cíle jako v případě LRO, šlo o fotografovací misi, jež měla pomoci při výběru míst přistání misí Apollo. LRO byla projektována s podobným cílem pro program Constellation, na rozdíl od Lunar Orbiter 2 se ale na její místa astronauti skutečně podívali, zatímco program Constellation byl zrušen prezidentem Obamou.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Měsíc

Sonda Chang´e 5 přistála na Měsíci, bude vrtat 2 metry pod povrch a odebere vzorky hornin

1. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Čínská vesmírná agentura oznámila krátce po čtvrté hodině odpoledne úspěšné přistání své lunární sondy Chang´e 5 na povrchu Měsíce. Sonda odletěla do vesmíru minulé pondělí a po pěti dnech vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce.

celý článek

Astronomové zpřesnili data o dočasném měsíci 2020 CD3 - má méně než 2 metry

27. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Pomocí dat z teleskopu LDT (Lowell Discovery Telescope) astronomové zpřesnili informace o dočasném měsíci 2020 CD3, který obíhal Zemi mezi lety 2016 a 2020. Díky novým pozorováním nyní vědci odhadují velikost tohoto tělesa na méně než 2 metry a jeho maximální přiblížení Zemi na 13 000 kilometrů.

celý článek

Čína poslala na Měsíc sondu, která má po 44 letech dovézt na Zemi vzorky hornin

24. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Čínská raketa Long-March 5Y vynesla v pondělí večer středoevropského času na oběžnou dráhu vesmírnou sondu Chang´e 5, která zamíří na Měsíc. Dorazit by měla za tři dny. Pokud vše půjde podle plánu přistane na Měsíci, posbírá vzorky hornin a pošle je zpátky na Zemi. Poslední vzorky z Měsíce přivezla v roce 1976 sovětská robotická mise Luna 24.

celý článek

Jeden z trojanů Marsu má složení podobné Měsíci, mohl vzniknout při jeho kolizi s jiným tělesem

5. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Spektrografická analýza jedné z planetek v blízkosti planety Mars ukazuje na podobné složení, jako má Měsíc obíhající naši planetu. Mohlo by to znamenat, že má s Měsícem společnou historii, existují však i jiná vysvětlení jejího původu.

celý článek

Čína představila plány na průzkum Měsíce, na jeho povrch pošle létající sondu, 3D tiskárnu a nakonec i astronauty

2. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Čínská vesmírná agentura zveřejnila své plány na průzkum Měsíce do konce dekády. V rámci lunárního programu Chang´e plánuje mise Chang´e 6, 7 a 8, které budou navazovat na dosavadní mise. Po sběru vzorků hornin bude následovat průzkum jižního pólu a nakonec i pokus o 3D tisk za použití místních zdrojů. Na jižním pólu vznikne nejprve robotická základna, kterou by v budoucnosti mohli obývat i lidé.

celý článek

Nový objev NASA: voda je na Měsíci i mimo permanentně stíněná místa

26. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA poprvé potvrdila existenci molekul vody na povrchu Měsíce v místech, kam svítí Slunce. Nový objev dokazuje, že voda se na Měsíci může nacházet na více místech než jen v permanentně stíněných kráterech, které se nacházejí primárně v polárních oblastech. K objevu vedla pozorování z teleskopu SOFIA, který je umístěný na palubě speciálního letadla.

celý článek

Nokia pro NASA na Měsíci postaví mobilní síť čtvrté generace, fungovat by mohla už za 2 roky

20. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Americká vesmírná agentura vybrala společnost Nokia pro výstavbu první mobilní sítě na Měsíci. Podle Nokie bude signál šířen ze stacionárního přistávacího modulu, který by měl na Měsíc letět v roce 2022. Mobilní signál LTE umožní komunikaci malým roverům, které budou zkoumat okolí místa přistání. V následujících letech bude podobný systém využíván také astronauty, kteří na Měsíc poletí v rámci programu Artemis.

celý článek