do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Co se děje na Titanu? Sonda Cassini pozoruje proměnlivé počasí na největším měsíci Saturnu

Od equinoxu na Saturnu v srpnu 2009 (konstelace, kdy sluneční světlo dopadá přímo na rovník planety a kdy je stín z prstenců minimální) se atmosféra Titanu neustále mění a přináší stále nové poznatky o počasí na největším měsíci planety Saturn. Kolem rovníku Titanu se objevují neustále nové bouře, které mají až tisíce kilometrů v průměru, a vesmírná sonda Cassini je při tom.



Na fotografii u tohoto článku je zachycena bouře ve tvaru šípu, která se na rovníku objevila v červenci 2010, táhla se 1200 kilometrů na šířku, samotná ramena dosahovala dokonce délky až 1500 kilometrů. Zvláštní tvar bouře získala zřejmě díky atmosférickým vlnám, které se šíří Titanem a dávají bouřím někdy skutečně prapodivné tvary. Po tom, co bouře odezněla, vyfotografovala sonda Cassini výrazné změny ve zbarvení povrchu měsíce, zřejmě důsledek kontaktu deště s povrchem. Tyto změny se týkaly oblasti 500 tisíc kilometrů čtverečních.

Titan je kromě Země jediné známé těleso sluneční soustavy, na jehož povrchu se objevuje déšť. Nejde však o stejnou kapalinu padající z mraků, místo vody je to totiž tekutý metan, který se na Zemi vyskytuje v plynném skupenství. Díky svému počasí disponuje Titan některými útvary dobře známými ze Země jako jsou říční koryta, nebo dokonce obrovská jezera. 

Podle Jonathana L. Mitchella, profesora z UCLA, který se zabývá také Titanem a jeho počasím, panuje na celém měsíci tropické počasí. Bouře a atmosférické systémy, které na Zemi známe pouze z oblastí rovníku, se na Titanu objevují po celém glóbu. To dává vědcům možnost studovat tropické počasí v jednodušší formě, než ve které se vyskytuje na Zemi.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit