do not follow here
Servis satelitů < LIVING fUTURE

První kontrakt na robotický servis satelitů na oběžné dráze už byl prodán

Od roku 2015 by měla kanadská společnost MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd.) na oběžné dráze obsluhovat družice společnosti Intelsat, která vlastní množství geostacionárních satelitů. Kontrakt má cenu 280 milionů dolarů a půjde zřejmě o první komerční činnost tohoto druhu ve vesmíru.MDA hodlá během následujících čtyř let vyvinout a následně i vypustit robotickou orbitální sondu Space Infrastructure Servicing (SIS), která bude opravovat satelity na oběžné dráze, doplňovat jejich nádrže palivem a v případě potřeby upraví jejich oběžnou dráhu. Při vývoji této servisní družice hodlá MDA vycházet ze zkušeností a předchozí spolupráce s americkou a kanadskou vesmírnou agenturou.

"Zavedení doplňování paliva a údržby družic na oběžné dráze je zlomovou inovací v našem oboru", říká Thierry Guillemin, viceprezident Intelsatu. Skutečně prodloužení životnosti jednotlivých satelitů na oběžné dráze může Intelsatu ušetřit množství peněz. Nejen, že bude moci snížit počet drahých a riskantních startů družic do vesmíru, ale zároveň i zvýší výnosnost jednotlivých satelitů během jejich mise.

Robotická sonda SIS by se měla pohybovat ve výšce asi 36 tisíc kilometrů. Měla by zvládnout servis asi 10 družic než bude sama vyžadovat doplnění paliva. Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Servis satelitů

tag icon
Další články z kategorie
Servis satelitů
Načítám stránku...
x zrušit