do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Vědci z NASA přišli na způsob jak najít sluneční skvrny ještě než se objeví na povrchu

Studie, která vyšla 19. srpna ve vědeckém magazínu Science, představuje způsob jakým se podařilo vědcům ze Stanford University detekovat sluneční skvrny ještě než se objevily na povrchu Slunce. Tento objev může významně zpřesnit předpovědi sluneční aktivity, protože právě sluneční skvrny stojí u počátku erupcí a výronů koronální hmoty, které mohou negativně působit na elektrické rozvody a Zemi.Sluneční skvrny jsou oblasti magnetické aktivity, které plavou ve sluneční plazmě. Po staletí vědci studují skvrny na Slunci a snaží se přijít na to jak vznikají, dnes se předpokládá, že vznikají hluboko uvnitř Slunce za přispění slunečního vnitřního magnetického dynama. Následně skvrny "vyplouvají" na povrch hvězdy, kde už jsou viditelné teleskopy ze Země.

Postup, kterým vědci nachází sluneční skvrny ještě před tím, než se objeví na povrchu, nazvali Time-distance helioseismology. Sledováním vibrací na povrchu Slunce vytvářených akustickými vlnami, které procházejí celým tělesem, mohou vědci určit co se v nitru ukrývá. Celé Slunce je velmi turbulentní takže o vlny a vibrace není určitě nouze a několik vesmírných sond sleduje nonstop povrch naší hvězdy, což vědcům poskytuje potřebná data

Když akustická vlna projde nevynořenou sluneční skvrnou, zrychlí tak, že se na povrch Slunce se dostane až o 15 sekund dříve než zbytek vlny, který skvrnou neprošel. Z nějakého důvodu se totiž vědcům daří detekovat hlavně skvrny, které jsou asi 60 tisíc kilometrů pod povrchem, z této hloubky se většinou dostanou na povrch za dva dny.

Zatím se předpověď podařila pětkrát, jednou za pomoci vesmírné sondy SDO a 4x se SOHO. Z těchto pěti skvrn dvě vyprodukovaly sluneční erupci nejsilnější třídy X. Podle týmu vědců to jasně ukazuje jakým způsobem by mohl nový postup pomoci v předpovědi vesmírného počasí.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit