Sluneční skvrna chrlí jednu silnou erupci za druhou, zanedlouho bude mít zamířeno na Zemi

Sluneční skvrna označovaná astronomy jako sunspot 1302 v sobotu vychrlila sluneční erupci nejsilnější třídy X. Naštěstí není skrvna v takové pozici, aby ovlivnila dění na Zemi, není tedy třeba se obávat problémů se satelitní komunikací nebo výpadků elektřiny, prozatím.

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny Snímek byl pořízen v říjnu 2010 solární observatoří SDO. Zachycené sluneční skvrny se tři dny po pořízení této fotografie spojily v jednu větší a aktivnější skvrnu jejíž magnetické pole způsobilo několik slabších erupcí třídy B a C.To se však během následujících dní změní, skvrna 1302 se totiž pohybuje po slunečním povrchu a během následujících dní bude na místě, kdy Země může stát v cestě koronární hmotě vychrlené ze sluneční skvrny. Od sobotní erupce třídy X zaznamenala solární observatoř SDO během dvou dní tři další erupce třídy M a nezdá se, že by aktivitě v této oblasti ustávala.

NASA společně s dalšími astronomy bude vývoj na povrchu Slunce bedlivě sledovat. Na videu níže je sluneční erupce o síle X1,9 ze soboty zachycená vesmírnou sondou SDO.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Slunce