Podle výzkumu explodovaly supernovy před 10 miliardami let až 5x častěji

Podle výzkumníků z Tel Aviv University byly supernovy typu Ia před 10 miliardami let častější než dnes, bylo jich až 5x více. Zjistili to pozorováním oblasti na obloze známé jako Subaru Deep Field s pomocí japonského teleskopu Subaru umístěném na jedné z Havajských sopek. Tato oblast oblohy umožňuje nahlédnout hluboko do vzdálenosti 10 miliard světelných let od Země, kde astronomové pozorují jak před touto dobou (10 miliard let) vesmír v regionu vypadal.

Subaru Deep Field

Subaru Deep Field Část noční oblohy, která astronomům umožňuje nahlédnout do nepředstavitelně vzdálených oblastí vesmíru. Na snímku je zachycena supernova vzdálená 10 miliard světelných let.Supernovy typu Ia mají unikátní vlastnost, díky procesům, při kterých vznikají, exploduje tímto způsobem vždy hvězda o stejné mase, tudíž všechny tyto exploze stejně září. Astronomové tohoto faktu využívají pro vypočítání vzdálenosti galaxií, ve kterých se tyto supernovy objeví. Tímto měřením přišli také na stále se zrychlující expanzi vesmíru a existenci temné energie.

Nový objev izraelských vědců přináší nové informace o tomto typu supernov ve vesmíru. Větší počet prozkoumaných supernov umožní astronomům získání většího množství informací o vzdálenostech objektů ve vesmíru a zprostředkovaně také o temné energii.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Supernovy
tag icon
Další články z kategorie
Supernovy