Titan v nových barvách. Astronomové představili globální mapu jediného měsíce s atmosférou

Titan je největším měsícem planety Saturn a drží si mezi ostatními tělesy ve sluneční soustavě velmi významné místo, má velmi hustou atmosféru a na jeho povrchu jsou obrovská jezera. Na rozdíl od Země ale na Titanu neprobíhá koloběh vody, ale metanu, látky, která se na Zemi vyskytuje jako přírodní plyn, na Titanu je ale taková zima, že se zde metan vyskytuje v kapalné formě. Díky tomu vznikly na Titanu útvary podobné těm na Zemi, jako jsou hory, řeky a jezera

Titan, falešné barvy

Titan, falešné barvy Na této mapě je měsíc Titan zobrazen ve falešných barvách. Ve skutečnosti nelze totiž prohlédnout skrz jeho hustou oranžovou atmosféru a astronomové snímají detaily na povrchu pomocí infračervených kamer vesmírné sondy Cassini. Různé oblasti jsou na obrázku vyznačeny barvami tak, aby byly zvýrazněny některé detaily na povrchu. Hnědá barva na rovníku jsou rozsáhlé písečné duny a bílé oblasti jsou vyvýšený terén.Mezinárodní tým astronomů na Universitě v Nantes ve Francii zpracoval snímky největšího měsíce planety Saturn pořízené sondou Cassini a vytvořil globální mapu tohoto měsíce. Jedná se o mozaiku obrázků ze 70 různých přeletů vesmírné sondy kolem Titanu. Vzhledem k tomu, že Cassini obíhá kolem planety Saturn, dostane se k Titanu v průměru pouze jednou za měsíc.

Titan je jediným měsícem ve sluneční soustavě s hustou atmosférou a protože viditelné světlo mraky neprojde, pořizují astronomové informace o povrchu měsíce pomocí infračervených kamer. 

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Titan