do not follow here
Armáda < LIVING fUTURE

Obrovské vzducholodě využívané armádou Spojených států hýbou s trhem helia

Americká armáda využívá ve válečných konfliktech vzducholodí hlavně pro jejich schopnost vydržet po dlouhou dobu nad jedním místem. V posledních letech je ale vzducholodí využíváno stále více a jejich spotřeba helia roste natolik, že se s tím průmysl zanedlouho nemusí vyrovnat.Ještě v roce 2009 potřebovala armáda v Afghánistánu 49 000 kubických metrů helia, toto číslo se pro letošní rok odhaduje na 531 000. Když vládní agentura vypsala zakázku na dodání 20 000 kubických metrů helia pro naplnění jediné vzducholodi, nikdo ji nebyl schopný splnit, nakonec pomohlo až její rozdělení na menší zakázky. Situace aktuálně není vyhrocená a jak armáda, tak letectvo Spojených států mají dostatek helia na provoz na dalších několik měsíců, je ale otázkou zda se průmysl s heliem dokáže vyrovnat s tak obrovskou spotřebou.

Spotřeba helia pro vzducholodě totiž ještě naroste, už příští rok chce americká armáda vypustit v Afghánistánu hned dvě obrovské vzducholodě. K několika desítkám stávajících přístrojů se připojí dvě obrovská špionážní centra Blue Devil velká jako fotbalové hřiště, která budou pozorovat dění na povrchu z výšky šesti kilometrů.

Dodavatelé helia se nechávají slyšet, že zvládnou jakoukoliv poptávku po heliu, jen na ni potřebují dostatek času. Dodávky pro vládu a armádu jsou jen částí jejich celkového portfolia zákazníků. Světová poptávka po heliu je ale už natolik vysoká, že zdroje tohoto (na Zemi) vzácného plynu ji stačí tak akorát uspokojit.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Armáda

tag icon
Další články z kategorie
Armáda
Načítám stránku...
x zrušit