Letectvo Spojených států má nad Afghánistánem obří vzducholoď se superpočítačem na palubě

Jmenuje se Blue Devil Block 2 a je to největší špionážní vzducholoď, která kdy byla nafouknuta. Od podzimu se vznáší nad Afghánistánem a sbírá pro americké letectvo informace z povrchu více než šest kilometrů pod sebou.

Vzducholoď americké armády

Vzducholoď americké armády Blue Devil je špionážní vzducholoď větší než fotbalové hřiště. Na své palubě má špionážní zařízení, která pozorují dění na povrchu a každou hodinu vytvoří přes 200 TB dat.Z výšky šesti a půl kilometru pozoruje a naslouchá jednotkám protivládních ozbrojenců a následně posílá získané informace analytikům na zemi. S pomocí množství kamer a odposlouchávacích zařízení vytvoří vzducholoď každou hodinu neuvěřitelných 270 TB informací. Aby lépe zvládala přenášet takto velký objem dat, je vzducholoď od listopadu vybavena experimentální novinkou z agentury DARPA, laserovým přenosovým systémem FOENEX (Free-space Optical Experimental Network Experiment), který má kapacitu a přenosovou rychlost optického kabelu.

Blue Devil Block 2 je také vybavena sledovacím zařízením nové generace WAAS (Wide-Area Airborne Surveillance System). Pro zpracování dat posbíraných tímto systémem je potřeba neuvěřitelných dva tisíce analytiků, kteří data protřídí a vyberou to opravdu podstatné. Samotná vzducholoď je ve své podstatě plovoucí superpočítač, který neustále poslouchá a analyzuje co se v Afghánistánu děje.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Armáda