do not follow here
Vesmírný odpad < LIVING fUTURE

Vyřazený rentgenový teleskop ROSAT dopadl do Indického oceánu nebo do Asie

Podle Německé vesmírné agentury (DLR) vstoupil ROSAT do atmosféry někdy mezi 3:45 a 4:15 v neděli ráno středoevropského času. Doposud ale nejsou hlášena žádná pozorování padajících trosek a ani DLR neví, kde se teď družice nachází, asi půl hodiny před vstupem do atmosféry totiž němečtí technici ztratili s vyřazenou observatoří kontakt. Podle poslední známé polohy a rychlosti by satelit mohl spadnout do Indického oceánu nebo na území Číny.
Oběžná dráha satelitu ROSAT. Letí od jihu na sever a do atmosféry měl vstoupit v místě označeném červeným kolečkem mezi ostrovy Cejlon a Sumatra. Je pravděpodobné, že na povrch dopadne v Číně, astronomové odhadují, že k Severní Koreji už nedoletí.
zdroj


ROSAT je starý německý rentgenový teleskop, váží 2,4 tuny a byl vypuštěn v roce 1990. Už dvanáct let ale nekontrolovaně krouží kolem naší planety, jeho rychlost ale klesá, a to způsobuje ztrátu výšky a následný vstup do atmosféry. Teleskop je dostatečně velký a robustní na to, aby nekontrolovaný vstup do atmosféry přežil. DLR odhaduje, že na povrch dopadnou zbytky teleskopu o celkové hmotnosti 1,7 tuny. Satelit se při pádu zřejmě rozpadne na několik kousků, některé části jsou ale dobře chráněné a dopadnou do 80kilometrového pásu na povrch Země.

Kvůli proměnlivým podmínkám na oběžné dráze a v horních vrstvách zemské atmosféry lze jen těžko odhadnout, kdy a kam teleskop spadne. Vzniká tak riziko, že ROSAT dopadne do obydlené oblasti, kde by mohl někoho zranit, nebo hůř. DLR vypočítala pravděpodobnost na 1:2000, že satelit na někoho spadne.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírný odpad

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírný odpad
Načítám stránku...
x zrušit