do not follow here
Velký třesk < LIVING fUTURE

Astronomům se podařilo najít zbytky oblaků plynů vytvořených při velkém třesku

Poprvé se astronomům podařilo najít objekty ve vesmíru, které se zřejmě skládají pouze z chemických prvků vytvořených v prvních minutách po velkém třesku. Při vzniku vesmíru a krátce po něm podle teorie vznikly pouze vodík, helium a stopové množství lithia, zbylé prvky, které astronomové označují jako kovy, vznikly v nitrech prvních hvězd o několik milionů let později. Postupem času se těžší prvky dostaly do všech koutů vesmíru a proto byla detekce původních plynů tak složitá."Tohle je poprvé co pozorujeme oblaka původního plynu, nekontaminovaného těžkými prvky," řekl J. Xavier Prochaska z University of California v Santa Cruz. Podle studie, kterou publikovali v magazínu Science, se týmu astronomů podařilo detekovat oblaka prostřednictvím spektrální analýzy světelného paprsku ze vzdáleného kvazaru. Ke svým pozorováním využili dvou teleskopů na Havaji, Keck I Telescope a W. M. Keck Observatory.

Při cestě světla ze zdroje k Zemi prošel paprsek oblakem plynů, které část světla v určité vlnové délce odfiltrovaly. Astronomové tak mohou poznat složení těchto oblaků a poprvé se jim podařilo najít oblast ve vesmíru, která neobsahuje žádné kovy. Stáří této oblasti odhadují astronomové na asi 2 miliardy let po velkém třesku (je tedy vzdálena téměř 12 miliard světelných let).

Doposud nejnižší naměřená metalicita (podíl kovů na celkové mase) byla jedna tisícina metalicity Slunce. Nová pozorování ukazují oblast s metalicitou kolem jedné desetitisíciny Slunce. Naopak nejvyšší koncentrace dosahují desetinásobku podílu kovů oproti Slunci.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Velký třesk

tag icon
Další články z kategorie
Velký třesk
Načítám stránku...
x zrušit