do not follow here
Armáda < LIVING fUTURE

Americká armáda úspěšně vyzkoušela hypersonickou střelu AHW

Armáda Spojených států provedla ve čtvrtek 17. listopadu úspěšný test své nové hypersonické zbraně nazvané AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Tato na dálku řízená střela je rychlejší než zvuk a dává Spojeným státům možnost zasáhnout na kterémkoliv místě na Zemi do jedné hodiny.AHW byla vypuštěna v 1130 GMT z Havajských ostrovů, s pomocí třístupňové rakety vyletěla rychlostí kolem 6 machů nad horní vrstvy atmosféry, odkud zamířila ke svému cíli na Marschalových ostrovech v Pacifiku. Svůj cíl ve vzdálenosti 4000 kilometrů zasáhla úspěšně za necelých 30 minut, primárním úkolem tohoto testu ale bylo získat data popisující chování projektylu v hypersonických rychlostech. Největší důraz byl kladen na aerodynamiku, navigaci, navádění, kontrolu a termální ochranu při vstupu do atmosféry.

Letos v srpnu zkoušela americká armáda podobnou hypersonickou zbraň HTV-2, tento test byl ale neúspěšný. Dosah AHW je o něco menší než u HTV-2, obě zbraně jsou ale součástí stejného programu Prompt Global Strike. 

Hypersonické rychlosti jsou charakterizovány jako pětinásobek rychlosti zvuku a vyšší. Při takových rychlostech nemusí být zbraň vybavena silnou explozivní výbušninou, energie pro zničení cíle totiž pochází z vysoké rychlosti projektylu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Armáda

tag icon
Další články z kategorie
Armáda
Načítám stránku...
x zrušit