do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Nedaleká černá díra Cygnus X-1 byla důkladně prozkoumána třemi vesmírnými teleskopy

Cygnus X-1 je nejbližší potvrzená známá černá díra, nachází se v souhvězdí Labutě a je vzdálená 6070 světelných let. Patří do binárního systému spolu s masivní modrou hvězdou, která astronomům pomohla při sbírání nových informací o objektu, který ve viditelném spektru není vidět. Astronomové se na známou černou díru zaměřili hned třemi různými observatořemi v různém světelném spektru a získali o ní zatím nejpřesnější informace.K pozorováním sloužily astronomům vesmírný rentgenový teleskop Chandra, Rossi X-ray Timing Explorer a Advanced Satellite for Cosmology and Astrophysics, získali tak snímky Cygnus X-1 v radiovém, rentgenovém i viditelném spektru. 

Díky novým datům se jim podařilo určit, že rychlost, se kterou se otáčí horizont události černé díry je 800x za jednu sekundu. Co se děje za horizontem události nelze určit, protože v této oblasti kolem černé díry je tak obrovská gravitace, že z ní neunikne ani světlo. Další informace ale mohli astronomové zjistit pozorováním pohybů druhé hvězdy z binárního páru, podařilo se jim tak odhadnout masu černé díry na 14,8 násobek masy Slunce. Byla také upřesněna vzdálenost této nejbližší černé díry na 6070 světelných let, její stáří se odhaduje na 6 milionů let.

Z nově získaných faktů teď mohou vědci odhadnout jak tato černá díra vznikla. Podle relativně pomalého pohybu vůči galaktickému jádru odhadují, že černá díra Cygnus X-1 nevznikla při obrovské explozi supernovy, ale při kolapsu extrémně masivní hvězdy, která mohla být až stokrát větší než Slunce.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

Načítám stránku...
x zrušit