Jihokorejské věznice budou od příštího roku hlídat kromě lidí také roboti

27. 11. 2011

Skupina vědců Asian Forum for Corrections (AFC) vyvinula pro jihokorejské ministerstvo znalostní ekonomiky robotické zařízení, které má pomoci strážcům ve věznicích hlídat trestance. Projekt stál 850 000 dolarů a tři první roboti by se na měsíční zkoušku měli dostat do věznice Pohang už příští rok v březnu. Roboti jsou vysocí 1,5 metru a mají 4 kola, strážcům ve věznicích mají vypomáhat hlavně v noci.

Robot, strážce věznice

Robot, strážce věznice Prototyp, který by měl od března 2012 sloužit na zkoušku v jihokorejské věznici.Senzory robotů zvládnou u vězňů detekovat příznaky sebevražedného chování, sklonu k násilí nebo jiného abnormálního chování a následně na to upozornit lidský personál. Podle profesora Lee Baik-Chul z Kyonggi University umožní využití robotů soustředit se personálu věznice na korekční a rehabilitační úsilí místo dosavadního hlídání a kontrolování. Roboti nebudou vybavení žádnými zbraněmi.

Jižní Korea se hodlá stát zemí s vysoce vyvinutým robotickým průmyslem a následným využitím robotů v praxi. Už nyní jihokorejští vědci pracují na robotech pro výuku ve školách, uklízení domácností nebo třeba hraní v divadle. Roboty využívá také armáda při hlídání hranice s nepřátelskou Severní Koreou.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Roboti

ESA vyzkoušela s německou vesmírnou agenturou ovládání robota na Zemi z oběžné dráhy

7. 3. 2018 (novější než zobrazený článek)

Ve spolupráci ESA s DLR (Německá vesmírná agentura) se podařilo na dálku ovládat robota z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jde o projekt METERON (Multi-Purpose End-to-End Robotic Operation Network) a jeho cílem bylo prověřit komunikaci mezi astronautem na oběžné dráze a robotem na povrchu. Poslední akce, která proběhla začátkem března, navázala na předchozí aktivity z léta loňského roku. Následovat bude další, komplexnější pokus v létě 2018.

celý článek

Vědci naprogramovali a vyzkoušeli nanoroboty, kteří vyhledají a zničí nádorové buňky

14. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Velký pokrok udělali vědci z National Center for Nanoscience and Technology (Čína) a Arizona State University (USA), když se jim podařilo naprogramovat nanoroboty, kteří úspěšně bojují s rakovinnými nádory. Jejich výzkum je aplikovatelný na všechny druhy rakoviny a výzkumníci nyní hledají partnera, který jim pomůže přenést výsledky jejich výzkumu do reálné praxe. Úspěšná demonstrace této technologie na myších a prasatech byla prezentována v magazínu Nature Biotechnology.

celý článek

Robotický barista obsluhuje zákazníky kavárny v Japonsku

8. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Robot se jménem Sawyer obsluhuje najednou až pětici zákazníků kavárny Henna Cafe v Tokiu. Robot s jediným ramenem oskenuje lístek vytištěný v automatu, pozdraví zákazníka a udělá mu kávu podle jeho přání. Se zákazníky komunikuje hlasem a prostřednictvím LCD panelu s animovanýma očima a podle jeho vlastních slov dokážu udělat lepší kávu než lidská obsluha. Káva od robota stojí asi 70 korun.

celý článek

Americké námořnictvo předvedlo první přistání bezpilotního letadla na letadlové lodi

14. 7. 2013 (novější než zobrazený článek)

Americké bezpilotní letadlo ve středu poprvé hladce dosedlo na palubu letadlové lodi a dosáhlo tak významného milníku ve vývoji robotických letadel. Bezpilotní letadla (unmanned aerial vehicle, UAV) se v posledních letech stala nedílnou součástí výbavy nejen americké armády a plní stále větší počet různých misí, kvůli kterým dříve nasazovali své životy vojáci. Nově teď budou moci UAV používat jako svou operační základnu letadlové lodě, které jsou mobilní a umožní nasazení bezpilotních letadel ve větší míře.

celý článek

Jak levně těžit suroviny ve vesmíru? Pomocí automatických robotů, kteří se dokáží sami replikovat

16. 6. 2013 (novější než zobrazený článek)

Robotická základna, která by těžila nerostné suroviny ve vesmíru, už dávno není tak nepředstavitelná jako tomu bylo dříve. Podle studie publikované ve vědeckém magazínu Journal of Aerospace Engineering by mohla být vystavěna s pouhými dvanácti tunami, které by bylo nutné vynést z povrchu Země do vesmíru raketami, a šesti generacemi vysoce sofistikovaných robotů, kteří se dokáží vzájemně replikovat pomocí rychle se rozvíjející technologie 3D tisku.

celý článek

Nový autonomní rover NASA GROVER zkoumá grónské ledovce pomocí radaru

11. 5. 2013 (novější než zobrazený článek)

Nový rover NASA, GROVER (Greenland Rover nebo také Goddard Remotely Operated Vehicle for Exploration and Research), zkoumá od začátku května ledovce v Grónsku. Energii získává ze solárních panelů a je ovládaný na dálku z blízkého kempu. Jeho úkolem je sbírat data o tloušťce ledové pokrývky pomocí automatického radaru. Zatím jde pouze o první testování v reálném terénu a vědci z Goddardova centra pro vesmírné lety (součást NASA) doufají, že brzy budou moci zkoumat severní pól přímo od stolů ve svých kancelářích.

celý článek

Robotický tuňák bude chránit americké pobřežní vody, a není to jediné robotické zvíře ve vývoji

23. 9. 2012 (novější než zobrazený článek)

Rychlý a pohyblivý tuňák inspiroval americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti k dotování výzkumu robotického podvodního pomocníka nazvaného BIOSwimmer. Jeho úkolem bude zkoumání vraků lodí zevnitř, kam se nedostanou větší roboti nebo potápěči, může provádět kontroly trupu tankerů nebo strážit přístavy v případě hrozby nebezpečí.

celý článek