Mise druhého automatického raketoplánu letectva USA X-37b byla prodloužena

Druhý z na dálku řízených raketoplánů X-37b je na oběžné dráze od 5. března tohoto roku a brzy překročí hranici 270 dní, což byla původně plánovaná délka jeho mise. Podle amerického letectva (USAF) experimenty na oběžné dráze pokračují a mise bude nadále prodlužována tak, jak okolnosti dovolí.

X-37b

X-37b Na ilustračním obrázku je X-37b na oběžné dráze při jedné ze svých tajných misí. Mini raketoplán se do vesmíru dostane na vrcholku rakety (zatím to byly rakety Atlas V a Falcon 9), může na oběžné dráze zůstat několik měsíců a následně se vrací zpátky na Zemi. Přistává automaticky s pomocí navigace GPS přesně na místě určení horizontálně jako letadlo.Mise X-37b je zahalena tajemstvím, na rozdíl od vesmírných misí NASA jde tentokrát o armádní misi, jejíž detaily nejsou zveřejňovány. Vznikají tak různé dohady o tom, co je vlastně úkolem tohoto na dálku řízeného plavidla. Podle oficiálních vyjádření USAF má X-37b provádět různé experimenty na nízké oběžné dráze Země a dopravovat do vesmíru a zpátky na Zemi drobné náklady ve svém nákladním prostoru.

Svým designem s křídly a nákladním prostorem připomíná vysloužilé raketoplány, se kterými létali američtí astronauti do vesmíru. Ve vesmíru ale X-37b vydrží výrazně déle, už teď je to přes 250 dní a mise stále pokračuje, raketoplány létaly na mise které trvaly maximálně dva a půl týdne. Konec mise zřejmě bude ohlášen až těsně před přistáním X-37b na základně Vandenberg v Kalifornii. U první testovací mise X-37b se o jejím konci dozvěděla veřejnost až den pře přistáním.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
X-37B