Teleskop Kepler objevil další exoplanety, jedna z nich je vůbec poprvé menší než Země

Na předem ohlášené konferenci v úterý večer představili astronomové z NASA objev dalších planet obíhajících cizí hvězdy. Tentokrát se mezi novými planetami objevily poprvé dvě, které jsou svou velikostí srovnatelné se Zemí. Zásluhu na jejich objevení má vesmírný teleskop Kepler, jehož cílem je právě hledání vzdálených planet. Obě malé exoplanety byly také po teleskopu pojmenovány: Kepler 20e a Kepler 20f.

Exoplaneta Kepler 22f

Exoplaneta Kepler 22f Ilustrace exoplanety, která podle astronomů z NASA dosahuje 1,04 velikosti Země. Objevena byla s pomocí vesmírného teleskopu Kepler.Teleskop Kepler z vesmíru pozoruje stále stejné místo na obloze, pořád dokola sleduje přes 150 000 hvězd v tomto poli a hledá malinké ztemnění jejich světla, které by indikovalo, že mezi vzdálenou hvězdou a zrcadly teleskopu proběhla planeta. Tímto způsobem už našli astronomové přes tisíc kandidátů na exoplanety, tyto pozorování je však třeba ještě potvrdit i dalšími pozorováními.

Jednou z nově potvrzených exoplanet je Kepler 20e, planeta s poloměrem 0,87 Země, je dokonce menší než Venuše. Svou hvězdu ale obíhá mimo obyvatelnou zónu, je jí příliš blízko a na jejím povrchu tedy panují příliš vysoké teploty. Jeden rok na planetě trvá něco přes 6 pozemských dní.

Kepler 20f je jen o kousek větší než Země, o pouhá 4 %, ani tato exoplaneta ale neobíhá Kepler 20 v obyvatelné zóně, je také příliš blízko. Teploty na jejím povrchu jsou podobné jako na planetě Merkur.

Obě exoplanety obíhají stejnou hvězdu, Kepler 20, která je od Země vzdálená asi tisíc světelných let a nachází se v souhvězdí Lyry. Celkem je v tomto systému 5 exoplanet, tři zbylé planety dosahují velikostí mezi Zemí a Neptunem. Všechny známé planety tohoto systému ale obíhají svou hvězdu blíže než Venuše Slunce.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety