do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Vědci navrhují misi, která by vypustila letadlo do atmosféry Titanu

Koncept mise, kterou připravil tým 30 vědců a inženýrů, nese jméno AVIATR (Aerial Vehicle for In-situ and Airborne Titan Reconnaissance). V blízké době se ale zřejmě realizace nedočká, Titan totiž aktuálně nepatří mezi primární cíle vesmírného výzkumu NASA. Titan je nicméně pro vědce velmi zajímavým místem, zejména díky počasí a klimatu ukrývaného jeho hustou atmosférou. Doufají tedy, že se jim alespoň podaří přesvědčit NASA o realizaci mise ve dvacátých letech.



AVIATR by podle plánů vědců sestával ze tří různých dopravních prostředků, jeden pro cestu vesmírem, jeden pro vstup do atmosféry a samotnou robotickou sondu, která bude zkoumat atmosféru Titanu. Kromě chemického složení a struktury atmosféry by se výzkum soustředil také na povrch měsíce a doplňoval by orbitální pozorování nebo případné robotické sondy na povrchu. Okřídlená sonda by měla být schopna komunikovat přímo se Zemí. Cena projektu je odhadována na 715 milionů dolarů.

"Titan je nejlepší místo v celé sluneční soustavě, kde chcete létat s letadlem. Tamní atmosféra je totiž výrazně hustější než na Zemi a létat je tam tedy mnohem snazší. Oproti Zemi je tam 4x více vzduchu a sedmkrát méně gravitace, mohli bychom si tam dělat co se nám zachce" řekl Dr. Jason W. Barnes, vedoucí autor navrhovaného konceptu mise.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit