do not follow here
X-37B < LIVING fUTURE

Špehuje miniraketoplán X-37b čínský laboratorní modul Tiangong-1? Zřejmě ne, má jiné úkoly

Špehování z vesmíru do vesmíru je novinkou a možná už také realitou, alespoň podle astronomů, kterým se podařilo vypozorovat oběžnou dráhu miniraketoplánu X-37b, který patří americkému letectvu. Zhruba každých 170 orbit se totiž oběžné dráhy obou objektů protínají a na dálku řízený raketoplán s nejasnou misí dostává údajně možnost pozorovat čínskou laboratoř Tiangong-1, která čeká na přílet prvních čínských astronautů v tomto roce. To ale popírá jak americká vláda a armáda, tak i další experti, kteří nepovažují prezentované důkazy za přesvědčující.Mise X-37b je tajná a nebyla veřejnosti sdělena, vznikají tak různé spekulace o tom, co vlastně raketoplán na oběžné dráze provádí. Jde už o druhou misi X-37b (OTV-2) a podle oficiálních je jejím úkolem zkoušení nových technologií pro nepilotované lety do vesmíru. Do podobných tajností je zahalen také čínský vesmírný program, o kterém se na veřejnost dostane jen velmi omezené množství informací.

Ve skutečnosti se nicméně obě oběžné dráhy i přes některé podobnosti poměrně dost liší. Přestože obíhá X-37b i Tiangong-1 ve zhruba stejné výšce 300 kilometrů a se stejnou inklinací 43 stupňů, liší se místem, kde protínají rovník. Jejich oběžné dráhy se tedy zdánlivě protínají ve dvou bodech, nicméně oba objekty by se musely zrovna nacházet v jejich blízkosti, což nastává velmi zřídka. Navíc sledování Tiangong prostřednictvím X-37b by nebylo zrovna efektivní, americká armáda by pro takový úkol měla jiné prostředky.

Podle experta Briana Weedena, který zkoumal pravděpodobnou misi X-37b, zřejmě skutečně jen zkouší nové špionážní technologie. Jeho oběžná dráha zavádí miniraketoplán pravidelně nad střední východ a Afghánistán, kde tyto nové technologie zřejmě testuje. Aktuální mise OTV-2 (Orbital Test Vehicle) už trvá více než 10 měsíců, přesto, že podle specifikací má vydržet na oběžné dráze měsíců devět. Americké letectvo tedy zřejmě zkouší také limity své nové vesmírné hračky.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
X-37B

tag icon
Další články z kategorie
X-37B
Načítám stránku...
x zrušit