Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné dráze

Kanadská společnost MDA a provozovatel letky pěti desítek satelitů Intelsat před rokem ohlásily plán na poskytování služeb na oběžné dráze od roku 2015. Podle tohoto plánu měla vesmírná sonda navštěvovat již sloužící satelity na oběžné dráze a doplňovat jim palivo, prodloužila by se tak jejich životnost a tím i snížila jejich cena. Obě společnosti však počítaly s grantem od vlády Spojených států, který doposud nepřišel a nakonec dochází ke zrušení těchto plánů.

Servis satelitů

Servis satelitů Automatická sonda SIS (Space Infrastructure Servicing) společnosti MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd.), která by měla od roku 2015 doplňovat palivo a opravovat družice na oběžné dráze."Toho nápadu se zatím ještě nevzdáváme, budeme se pokoušet získat finance od vlády USA v rámci programu volajícího po zavedení podobných služeb na oběžné dráze" řekl představitel společnosti MDA. Jedna z divizí Intelsatu se dokonce zaštítila, že pomůže společnosti MDA se získáním vládní zakázky.

Aby se společnost MDA s vývojem vesmírné sondy obsluhující satelity přiblížila financování od vlády USA, začlenila do svého konceptu americké technologie namísto původně plánovaných ruských. Zda-li se k americkému grantu nakonec společnost MDA dostane zatím jisté není, už se ale nestihne původně plánovaný první let v roce 2015.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Servis satelitů